Ładowanie

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu dobiegł końca, prezentując śmiałe i innowacyjne filmy, które zostały docenione zarówno przez jury, jak i publiczność.

Koniec Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty. Znamy laureatów

30 lipca, 2023

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu dobiegł końca, prezentując śmiałe i innowacyjne filmy, które zostały docenione zarówno przez jury, jak i publiczność. Fot. Nowe horyzonty

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu dobiegł końca. Zaprezentowano śmiałe i innowacyjne filmy, które zostały docenione zarówno przez jury, jak i publiczność.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Grand Prix dla „Delikwenci” Rodriga Moreno

Film „Delikwenci” w reżyserii Rodriga Moreno zdobył Grand Prix i nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. euro. Jury określiło film jako „zmiennokształtny w licznych gatunkach, który miesza, pisze figlarny, surrealistyczny i olśniewający list miłosny do kina”. Moreno jest uznawanym reżyserem, który zdobył nagrody na wielu festiwalach, a jego prace były wystawiane w tak prestiżowych miejscach jak MoMA, Muzeum Guggenheima i Centre Pompidou.

Nagroda Publiczności dla Eleny Naveriani

Nagroda Publiczności, często uważana za jedno z najważniejszych wyróżnień, przypadła filmowi „Czarny kos, czarna jeżyna” w reżyserii Eleny Naveriani. „Dla wielu osób nagroda publiczności jest najważniejsza, bo pokazuje, który film podobał się najbardziej”, podkreśliła Małgorzata Sadowska, dyrektorka artystyczna festiwalu Nowe Horyzonty.

Wyróżnienie dla „After” Anthony’ego Lapii

Film „After” w reżyserii Anthony’ego Lapii został wyróżniony przez jury za „intensywną i immersyjną obserwację społeczności oraz intymny portret przedstawionych na ekranie osób”. Dzieło prowadzi do refleksji nad współczesnymi problemami, które wybrzmiewają głośniej niż muzyka techno.

Nagroda dla Młodego Twórcy Krótkiego Metrażu

Podczas gali wręczono także Nagrodę im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla autora krótkiego metrażu, który nie ukończył jeszcze 30 lat. Laureatem został Damian Kosowski, reżyser „Stwora”, nagrodzony za „reżyserską precyzję dającą poczucie obcowania z dziełem dopracowanym w najmniejszych szczegółach, za uwodzicielską wyobraźnię zabierającą nas w urokliwą i bolesną podróż zabierająca nas do krainy dzieciństwa” – podkreśliła Grażyna Błęcka-Kolska, prezes zarządu Fundacji im. Zuzanny Jagody Kolskiej.

Członkowie Jury

W skład jury weszli znani twórcy i eksperci, takie jak Mark Jenkin, Dane Komljen, Jennifer Reeder, Sergio Fant oraz Aga Woszczyńska.

Festiwal Online

Wszystkie nagrodzone filmy będą dostępne do obejrzenia jeszcze 30 lipca oraz w ramach wirtualnej odsłony festiwalu, która potrwa do 6 sierpnia na stronie nowehoryzonty.pl.

Festiwal mBank Nowe Horyzonty stał się wizytówką nowatorskiego kina, promując różnorodność i wolność artystycznego wyrazu. Laureaci tego roku z pewnością będą inspiracją dla innych twórców i miłośników sztuki filmowej.

Tagi