Ponad 8,5 mln osób to beneficjenci dodatkowej wypłaty od ZUS. Na samym Dolnym Śląsku trzynastą emeryturę wypłacono ponad 664 tys. osób. Tegoroczne “trzynastki” to dla budżetu państwa koszt 15,1 mld zł.
W tym roku, jak i w zeszłym emeryci oraz renciści liczyć mogli na trzynastą wypłatę o wysokości najniższej emerytury. Po waloryzacji wynosi ona 1780,96 zł brutto. Do jej otrzymania nie potrzebny był żaden wniosek. ZUS “trzynastki” przyznawał i wypłacał w sposób automatyczny.
– Wszystkie trzynastki już zostały przez nas wypłacone. Na konta Dolnoślązaków przelaliśmy prawie 670 tysięcy dodatkowych emerytur, w skali kraju wypłaty trafiły do ponad 8,5 mln osób – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Wypłacanie trzynastej emerytury na Dolnym Śląsku – podsumowanie
- Oddział ZUS w Legnicy: 154 856
- Oddział ZUS w Wałbrzychu: 232 114
- Oddział ZUS we Wrocławiu: 257 889
- Liczba wypłat RAZEM na Dolnym Śląsku: 644 859
Jak podaje rzeczniczka, seniorzy otrzymywali dodatkowe wypłaty wraz z właściwą emeryturą bądź rentą w tym samym terminie, co standardowe wypłaty z ZUS. Na ich koncie zatem 1., 6., 10., 15., 20., i 25., dnia każdego miesiąca pojawiały się pieniądze, przy czym nie musieli w żaden sposób o to dodatkowo zabiegać.
– Nasi klienci jak zawsze nie musieli nic zrobić żeby w kwietniu na swoim koncie mieć więcej pieniędzy – zapewnia Kowalska-Matis.
Jak wyjaśnia rzeczniczka, w przypadku renty rodzinnej, dzielonej między kilka uprawnionych doń osób, przysługiwała tylko jedna dodatkowa wypłata. Dzielono ją wówczas równo między wszystkie uprawnione osoby. Podobny mechanizm zachodził w wypadku zbiegu prawa do świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wraz z rentą wypadkową. Uprawnionej osobie wypłacano tylko jedną “trzynastkę”.
– Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy “trzynastkę” wypłacał ZUS – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.
“Trzynastka” od od ZUS – komu przysługiwała?
Osoby, które 31 marca tego roku miały prawo do wypłaty emerytury mogły liczyć na dodatkowe roczne świadczenie. Prawo to mogło dotyczyć zarówno emerytury pomostowej, okresowej, jak i kapitałowej czy częściowej. Obejmowało także rentę z tytułu niezdolności do pracy, w tym także rentę dla inwalidów wojennych i wojskowych. Zaliczały się do nich także renty wypadkowe, szkoleniowe, socjalne oraz rodzinne, w tym rodzinne po inwalidzie wojennym lub wojskowym. Tak samo było z rentami rodzinnymi wypadkowymi, rodzicielskimi świadczeniami uzupełniającymi czy świadczeniami pieniężnymi przysługującymi cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych. Wreszcie było to także nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz świadczenie i zasiłek przedemerytalny.
Zobacz też: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Listy kandydatów w okręgu dolnośląsko-opolskim.