1.5 C
Wrocław
piątek, 9 grudnia, 2022

Kontrowersyjny podręcznik do Historii i Teraźniejszości. Jak publikację ocenia prezydent Wrocławia?

WARTO PRZECZYTAĆ

W nowym roku szkolnym w liceach i technikach pojawi się przedmiot Historia i Teraźniejszość. Zastrzeżenia opinii publicznej budzi podręcznik napisany przez profesora Wojciecha Roszkowskiego. Jakie treści zawiera publikacja i jak ocenia ją prezydent Wrocławia, Jacek Surtyk?

Autor podręcznika do Historii i Teraźniejszości, prof. Wojciech Roszkowski. Fot. PAP/archiwum

W placówkach oświatowych od nowego roku szykują się zmiany. Jedną z nich jest wprowadzenie nowego przedmiotu dla liceów i techników. Historia i Teraźniejszość zastąpi obecną Wiedzę o Społeczeństwie. Opinia publiczna bardzo ostro zareagowała na podręcznik do tego przedmiotu. Publikacji zarzuca się nienaukowy, a wręcz obraźliwy styl, który oburzył środowisko do tego stopnia, że wielu domaga się wprowadzenia zmian lub całkowitego wycofania książki z obiegu.

Propagandowy i nienaukowy podręcznik

W ogniu krytyki jest profesor Roszkowski, który w podręczniku, jak sugeruje prezydent Wrocławia „wygłasza poglądy, a nie przekazuje wiedzę”. Najbardziej kontrowersyjny fragment dotyczy sposobu zapładniania dzieci metodą in- vitro. Roszkowski nazywa poczęcie dziecka w ten sposób „produkcją” i stawia pytanie: „Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?”. Według prezydenta Wrocławia to atak i nawoływanie do nienawiści wobec dzieci poczętych tą metodą. Przypomina również, że in-vitro we Wrocławiu jest współfinansowane z budżetu gminy. Dzięki temu na świat przyszło 120 wrocławian. To nie jedyny fragment, który budzi wątpliwości, a nawet wywołuje smutek i gniew. Roszkowski w publikacji atakuje osoby o innej orientacji niż heteronormatywna. Autor twierdzi, że „młodzieżowa rewolta lat sześćdziesiątych przyniosła początek ruchu zrównania praw homoseksualistów z prawami normalnej rodziny”. To dyskryminujące określenie jest według prezydenta sprzeczne z aktualną wiedzą naukową. Co więcej, Roszkowski podejmuje się krytyki kultury. Założenia punk rocka autor nazywa próbą „wywołania prymitywizmu i lekceważenia dla wszelkiej formy”.

Kim jest Wojciech Roszkowski?

W trakcie okresu komunistycznego Wojciech Roszkowski posługiwał się pseudonimem Andrzej Albert. Opisał historię dwudziestowiecznej Polski w publikacji, która była wydawana w częściach od 1982 do 1987 roku. Roszkowski tworzył teksty naukowe oraz publicystyczne, które były rozliczeniem z czasami PRL-u. W 2000 roku otrzymał Order Odrodzenia od Aleksandra Kwaśniewskiego, a w 2020 r. Order Orła Białego od Andrzeja Dudy. Jego najnowsze publikacje mocno odbiegają od wcześniejszej działalności. Wśród nich jest m.in. “Kierunek Targowica. Polska 2005-2015” w której autor pisze o historii rządów PiS oraz PO. Inne publikacje to: “Historia chrześcijaństwa: świętości, upadki, nawrócenia” czy “Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej”.

Zobacz również:  Przyjęto budżet Wrocławia na 2023 rok. Rekordowa inflacja i reformy podatkowe nie zatrzymają inwestycji

Cała nadzieja w pedagogach

Podręcznik został wydany przez wydawnictwo Biały Kruk. Z ostatnich doniesień wiadomo, że podmiot wydający książkę postanowił o usunięciu kontrowersyjnego fragmentu. Broni on jednak autora i zamieszczonych w publikacji treści. W komunikacie można przeczytać, że podręcznik szkolny powinien być zachętą do własnych poszukiwań i przemyśleń.

W ostatnich tygodniach mamy możliwość obserwowania w niektórych przekazach medialnych zjawiska niepokojącego i dość bezprecedensowego w swej formie. Dotyczy ono wydanego przez nas podręcznika „Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979”. Te przekazy medialne – w przeciwieństwie do innych, entuzjastycznych recenzji – cechują się tendencyjnością i wykraczają dalece poza ramy merytorycznej dyskusji czy swobodną wymianę poglądów – napisano w oświadczeniu wydawnictwa.

Prezydent Wrocławia wierzy w mądrość nauczycieli, którzy mimo trudności wybiorą dla uczniów jak najlepiej. Twierdzi również, że podręcznik w takiej formie nigdy nie powinien znaleźć się w placówkach oświatowych.

Szkoła ma rozwijać talenty, otwierać oczy na fakty, pokazywać wzorce, uczyć szacunku do drugiego człowieka. Podręcznik, który jest pełen treści nieprawdziwych i ubliżających grupom ludzi, ma walor głównie propagandowy i indoktrynujący, a jako nienaukowy nie powinien nigdy trafić do rąk uczniów i nauczycieli. – skomentował Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Pełne oświadczenie prezydenta Jacka Sutryka. Źródło: Jacek Sutryk – Facebook

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3