6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

„Koperta Życia” może uratować Twoich najbliższych. Dowiedz się więcej o akcji

WARTO PRZECZYTAĆ

Lekarze, ratownicy medyczni oraz wrocławscy seniorzy chwalą rozwiązanie, jakim jest posiadanie własnej „Koperty Życia”. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej kolejny raz rusza z akcją ich rozpowszechniania. Do końca roku zostanie rozpowszechnionych 10 000 takich kopert.

koperta życia, medycyna, zdrowie, wrocław, mops
W konferencji prasowej uczestniczyli dr Paweł Gawłowski, Andrzej Malinowski oraz Maciej Zięba. Fot. Alicja Jurasz

Zapewnienie służbom ratowniczym informacji medycznych o najbliższych może uratować im życie. Oferta skierowana jest do seniorów, osób przewlekle chorych oraz mieszkających samotnie.

Co to jest „Koperta Życia”?

Jest to koperta, w środku której znajduje się wypełniony formularz z danymi takimi jak dane posiadacza, historia choroby, lista zażywanych leków, kontakt do lekarza prowadzącego oraz najbliższych członków rodziny. Są to informacje niezbędne w wywiadzie lekarskim przy udzielaniu pomocy medycznej.

To rozwiązanie jest niesamowicie proste, a ratuje życie. Zawiera wszystkie podstawowe informacje dotyczące zdrowia seniora. Jakie leki przyjmuje, jakie choroby przechodzi, czy jest na coś uczulony. Dzięki tej kopercie ratownik może podjąć odpowiednie działania wobec osoby, która jest nieprzytomna. – tłumaczy Andrzej Malinowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu

fot. Alicja Jurasz

Taka koperta może być przechowywana w lodówce lub innym widocznym miejscu np. w szafce kuchennej, oznaczonej odpowiednią naklejką lub magnesem.

MOPS rozpowszechnia to rozwiązanie

Akcja rozpowszechniania kopert życia jest ważna, ze względu na to, że nie wszyscy seniorzy i osoby chore o niej wiedzą. Pracownicy medyczni potwierdzają, że koperty wielokrotnie miały wielki wpływ na uratowanie czyjegoś życia. Szczególnie osób samotnych, które nie mieszkają z nikim, kto mógłby udzielić ratownikom ważnych informacji o chorym.

Często osoby starsze, chore, w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, są w utrudnionym kontakcie. Dane, które są przekazywane, są mocno niepewne lub nie możemy ich uzyskać. Przyjmowane leki czy uczulenia mocno ukierunkowują nas na to, jakie leczenie mamy podjąć. Koperta Życia jest nieoceniona pomocą dla wszystkich pracujących w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. – mówił dr Paweł Gawłowski, ratownik medyczny oraz wykładowca Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz również:  Healthy Day z Anną Lewandowską już wkrótce we Wrocławiu

Formularz znajdujący się w kopercie zawiera wszystkie informacje potrzebne do udzielenia koniecznej pomocy.

„Koperta Życia” ratuje życie i zdrowie

Na temat tego, jak wielką pomoc niesie posiadanie „Koperty Życia”, wypowiedział się Maciej Zięba, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyk. To rozwiązanie szczególnie pomogło jego tacie.

Tato poczuł się źle i musieliśmy wezwać karetkę. Kontakt z nim był ograniczony, ale w półświadomości powiedział, że wszystkie dokumenty są w lodówce. Wyciągnęliśmy „Kopertę Życia” z lodówki i przekazaliśmy ratownikom. Pomogło im to w skróceniu wywiadu środowiskowego, mieli pełną informację o tym, na co tato choruje. Tato pojechał do szpitala. Gdy odbierałem go w następny dzień, lekarz prowadzący podziękował za to, że dostali kartę z informacjami i powiedział, żebyśmy trzymali ją nadal, w razie podobnej sytuacji. Cieszę się, że ten program działa i pomaga ratownikom i lekarzom.

Dystrybucja będzie odbywać się przez centra seniora, dzienne domu, pracowników socjalnych. Można również zgłosić się bezpośrednio do MOPS-u, by otrzymać kopertę.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI