2 C
Wrocław
sobota, 3 grudnia, 2022

Kto będzie operatorem Wrocławskiego Roweru Miejskiego? Trwa analiza oferty

WARTO PRZECZYTAĆ

Udział w przetargu wzięła firma Nextbike. Jeśli ich oferta zostanie rozpatrzona pozytywnie, to od przyszłego roku mieszkańcy będą mogli korzystać z 10 dodatkowych stacji i z większej liczby rowerów niż obecnie.

W związku z planowanym wyłonieniem operatora na kolejne 2 lata, Wrocławski Rower Miejski nie będzie działał przez 3 zimowe miesiące. Obecny kontrakt z firmą Nextbike wygasa wraz z końcem grudnia, a rowery będą udostępnione do końca listopada. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty, nowy operator uruchomi system z początkiem marca 2023 r.

Więcej stacji i rowerów

Firma, która zostanie operatorem Wrocławskiego Roweru Miejskiego musi spełnić wymagania zawarte w umowie.Oprócz obsługi dotychczasowych 220 stacji roweru miejskiego nowy wykonawca będzie zobowiązany do utworzenia kolejnych 10 nowych. Przybędzie również samych jednośladów – pojawi się 2300 rowerów standardowych (o 100 więcej, niż obecnie), co najmniej 100 rowerów elektrycznych oraz 34 rowery specjalne (towarowe, dziecięce, tandemy i rowery typu handbike).

– Po rozstrzygnięciu przetargu podpiszemy dwuletnią umowę z wykonawcą. Wiemy, że pandemia mocno skomplikowała sytuację na rynku dostaw części do rowerów. Po przeprowadzeniu konsultacji rynkowych ustaliliśmy, że nie będziemy wymagali dostarczenia wyłącznie nowych pojazdów. Mogą być używane, ale oczywiście w pełni sprawne, wyregulowane i przygotowane do sezonu – mówił Sławomir Gonciarz, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu.

Gdzie powstaną nowe stacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego?

Nowe stacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego pojawią się w następujących lokalizacjach:

 • ul. Pełczyńska (Dworzec Osobowice)
 • ul. Dalimira – ul. Pęgowska
 • ul. Starodębowa (Dworzec Wrocław Popowice
 • ul. Przy Torze (Dworzec Wrocław Wojnów)
 • ul. Nowodworska – ul. Strzegomska
 • ul. Jerzmanowska – ul. Kośnego
 • ul. Kopycińskiego – ul. Drabika
 • ul. Ziemniaczana – ul. Boiskowa
 • ul. Czarnuszkowa – ul. Waniliowa
 • ul. Port Lotniczy
 • ul.  Bierutowska
 • ul. Sygnałowa – ul. Grapowa
 • ul. Awicenny (Dworzec Wrocław Zachodni)
 • ul.  Lekarska- ul. Żmigrodzka
Zobacz również:  Linie lotnicze Emirates szukają pracowników we Wrocławiu

Pierwsze 20 minut bez opłat

Tak, jak dotychczas, pierwsze 20 minut przejazdu będzie bezpłatne. Zmienią się natomiast stawki za kolejne minuty wypożyczenia. Następne 40 minut będzie kosztowało 3 zł (było 2 zł), a kolejna rozpoczęta godzina i każda następna – 6 zł (były 4 zł). Wzrośnie również jednorazowa opłata inicjalna  – z 10 do 20 zł.

Nowe drogi rowerowe

Wrocławski Rower Miejski działa już od 11 lat i korzysta z niego ponad 336 tys. zarejestrowanych użytkowników. Od początku działania systemu do połowy sierpnia mieszkańcy zrealizowali już łącznie ponad 10 milionów wypożyczeń. Wraz z rozszerzeniem projektu WRM, we Wrocławiu powstają kolejne drogi rowerowe i trasy przyjazne rowerzystom.

–Już teraz we Wrocławiu mamy blisko 1400 kilometrów tras przyjaznych rowerzystom. To oczywiście nie tylko same drogi rowerowe, ale także kontrapasy, ciągi pieszo-rowerowe, strefy uspokojonego ruchu czy wały. Tylko w zeszłym roku dodaliśmy 34 kilometry tras przyjaznych dla rowerzystów i powstają kolejne – mówił Jacek Sutryk, Prezydent Wrocław.

Drogi rowerowe powstają przy okazji budowy Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór, trasy tramwajowej na Popowice, Alei Wielkiej Wyspy czy realizowanego 2. etapu obwodnicy Leśnicy. Z kolei w centrum, do końca roku nowe drogi rowerowe powstaną przy ul. Sądowej.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3