10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Kto będzie operatorem Wrocławskiego Roweru Miejskiego? Trwa analiza oferty

WARTO PRZECZYTAĆ

Udział w przetargu wzięła firma Nextbike. Jeśli ich oferta zostanie rozpatrzona pozytywnie, to od przyszłego roku mieszkańcy będą mogli korzystać z 10 dodatkowych stacji i z większej liczby rowerów niż obecnie.

W związku z planowanym wyłonieniem operatora na kolejne 2 lata, Wrocławski Rower Miejski nie będzie działał przez 3 zimowe miesiące. Obecny kontrakt z firmą Nextbike wygasa wraz z końcem grudnia, a rowery będą udostępnione do końca listopada. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty, nowy operator uruchomi system z początkiem marca 2023 r.

Więcej stacji i rowerów

Firma, która zostanie operatorem Wrocławskiego Roweru Miejskiego musi spełnić wymagania zawarte w umowie.Oprócz obsługi dotychczasowych 220 stacji roweru miejskiego nowy wykonawca będzie zobowiązany do utworzenia kolejnych 10 nowych. Przybędzie również samych jednośladów – pojawi się 2300 rowerów standardowych (o 100 więcej, niż obecnie), co najmniej 100 rowerów elektrycznych oraz 34 rowery specjalne (towarowe, dziecięce, tandemy i rowery typu handbike).

– Po rozstrzygnięciu przetargu podpiszemy dwuletnią umowę z wykonawcą. Wiemy, że pandemia mocno skomplikowała sytuację na rynku dostaw części do rowerów. Po przeprowadzeniu konsultacji rynkowych ustaliliśmy, że nie będziemy wymagali dostarczenia wyłącznie nowych pojazdów. Mogą być używane, ale oczywiście w pełni sprawne, wyregulowane i przygotowane do sezonu – mówił Sławomir Gonciarz, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu.

Gdzie powstaną nowe stacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego?

Nowe stacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego pojawią się w następujących lokalizacjach:

 • ul. Pełczyńska (Dworzec Osobowice)
 • ul. Dalimira – ul. Pęgowska
 • ul. Starodębowa (Dworzec Wrocław Popowice
 • ul. Przy Torze (Dworzec Wrocław Wojnów)
 • ul. Nowodworska – ul. Strzegomska
 • ul. Jerzmanowska – ul. Kośnego
 • ul. Kopycińskiego – ul. Drabika
 • ul. Ziemniaczana – ul. Boiskowa
 • ul. Czarnuszkowa – ul. Waniliowa
 • ul. Port Lotniczy
 • ul.  Bierutowska
 • ul. Sygnałowa – ul. Grapowa
 • ul. Awicenny (Dworzec Wrocław Zachodni)
 • ul.  Lekarska- ul. Żmigrodzka
Zobacz również:  Przebudowa pl. Staszica. Zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu

Pierwsze 20 minut bez opłat

Tak, jak dotychczas, pierwsze 20 minut przejazdu będzie bezpłatne. Zmienią się natomiast stawki za kolejne minuty wypożyczenia. Następne 40 minut będzie kosztowało 3 zł (było 2 zł), a kolejna rozpoczęta godzina i każda następna – 6 zł (były 4 zł). Wzrośnie również jednorazowa opłata inicjalna  – z 10 do 20 zł.

Nowe drogi rowerowe

Wrocławski Rower Miejski działa już od 11 lat i korzysta z niego ponad 336 tys. zarejestrowanych użytkowników. Od początku działania systemu do połowy sierpnia mieszkańcy zrealizowali już łącznie ponad 10 milionów wypożyczeń. Wraz z rozszerzeniem projektu WRM, we Wrocławiu powstają kolejne drogi rowerowe i trasy przyjazne rowerzystom.

–Już teraz we Wrocławiu mamy blisko 1400 kilometrów tras przyjaznych rowerzystom. To oczywiście nie tylko same drogi rowerowe, ale także kontrapasy, ciągi pieszo-rowerowe, strefy uspokojonego ruchu czy wały. Tylko w zeszłym roku dodaliśmy 34 kilometry tras przyjaznych dla rowerzystów i powstają kolejne – mówił Jacek Sutryk, Prezydent Wrocław.

Drogi rowerowe powstają przy okazji budowy Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór, trasy tramwajowej na Popowice, Alei Wielkiej Wyspy czy realizowanego 2. etapu obwodnicy Leśnicy. Z kolei w centrum, do końca roku nowe drogi rowerowe powstaną przy ul. Sądowej.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI