10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Kudowa-Zdrój: 24 sierpnia rusza 60. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski

WARTO PRZECZYTAĆ

W dniach 24-28 sierpnia w Kudowie-Zdroju odbędzie się 60. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski, na którym zaprezentowane zostaną koncerty pieśni, recitale oraz fragmenty oper znanego kompozytora.

Rusza kolejna edycja Festiwalu Moniuszkowskiego. /Fot. facebook.com/moniuszkowskietowarzystwokulturalne

Jak mówił na wczorajszej konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk: – “Tegoroczny festiwal potrwa pięć dni. Udało nam się zaprosić wielu wybitnych artystów. W pewien sposób festiwal odpowiada na potrzeby chwili obecnej.”

Zaprezentowano również program festiwalu, na którym wystąpią m.in: artystka jazzowa Małgorzata Hutek w swojej interpretacji utworów Moniuszki, czy ksiądz Zbigniew Stępniak, który dysponując rzadkim głosem basso profondo wykona utwory religijne kompozytora.

Goście z zagranicy.

Dyrektor wyjaśnił, że zaproszenie przyjęli artyści z miejsc doświadczonych wojną czy innymi dramatycznymi wydarzeniami – Białorusi, Gruzji i Ukrainy. Artyści z Opery we Lwowie zaprezentują fragmenty oper Moniuszki. “Chór przedstawi śpiewy Moniuszki po polsku i białorusku oraz zespół z Gruzji, który zaśpiewa dzieła Moniuszki oraz pochodzące z ich kraju” – powiedział Rybarczyk. “Okazuje się, że twórczość Moniuszki łączy ludzi” – dodał.

Festiwal zainauguruje tego dnia recital tenora Sebastiana Macha na balkonie sanatorium “Polonia”, który wykona utwory Moniuszki, Chopina, Straussa, Bernsteina i Lehara. Wydarzenia festiwalu uświetni również m.in. Korowód Moniuszkowski.

Najstarszy festiwal w regionie

Prezes Moniuszkowskiego Towarzystwa Kulturalnego w Kudowie-Zdroju Grzegorz Jung podkreślił, że w ciągu 60 lat festiwal stał się jednym z symboli miasta, kojarzonym w całej Polsce.

Koncerty odbywać się będą m.in. w Teatrze Zdrojowym i Teatrze pod Blachą, a udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Festiwal Moniuszkowskito jeden z najstarszych w regionie festiwali muzyki poważnej; po raz pierwszy odbył się w 1962 r. – w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci polskiego kompozytora. Od tamtej chwili podczas imprezy odbyło się ponad 60 pełnospektaklowych inscenizacji oper Moniuszki m.in. “Strasznego dworu”, “Hrabiny”, “Flisa”, czy “Verbum Nobile”, a także dzieł m.in. Giuseppe Verdiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georgesa Bizeta.

Zobacz również:  Rafał Dutkiewicz został prezesem zarządu Pracodawców RP

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI