Ładowanie

Kaplica Czaszek w Kudowie Zdoju. /Fot. facebook.com

Kudowa-Zdrój: Kaplica Czaszek – Makabryczne Dziedzictwo Architektoniczne

Redakcja tuDolnySlask.info 24 lipca, 2023

Kaplica Czaszek w Kudowie Zdoju. /Fot. facebook.com

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju jest jednym z najbardziej fascynujących i jednocześnie kontrowersyjnych miejsc turystycznych w Polsce. Jaką tajemnicę skrywa?

Kaplica Czaszek to unikatowe miejsce, które zachwyca nie tylko swoją architekturą, ale także niezwykłą historią.

Historia Kaplicy Czaszek:

Kaplica Czaszek, nazywana również Kaplicą Świętej Rozalii, została wzniesiona w XVIII wieku przez miejscowego zakonnika Jana Henryka Dietricha. Inspiracją do budowy tego niezwykłego miejsca były katastrofalne skutki wojen śląskich oraz epidemii cholery, które nawiedzały region w tamtym okresie. Kudowa-Zdrój była wówczas często nawiedzana przez zarazy i klęski, co skłoniło zakonnika do przemyślenia życia, śmierci i ludzkiej kondycji.

Zakonnik, pełen zatroskania o los swoich współbraci i mieszkańców, postanowił stworzyć miejsce, które miało przypominać o przemijaniu, doczesności i potrzebie nawrócenia. Jego celem było ukazanie ludziom ulotności życia oraz ważności moralnych wartości, a także sprowadzenie ich na właściwą drogę. W tym celu, w ciągu kilku lat, zakonnik zbierał ludzkie szczątki z pobliskiego cmentarza oraz z terenów dotkniętych zarazami i wojnami.

Architektura i wystrój Kaplicy:

Kaplica Czaszek została zbudowana w stylu barokowym i cechuje się niezwykłą symetrią. Choć z zewnątrz może wydawać się zwyczajnym kościołem, to wnętrze ukrywa przerażający sekret. Ściany kaplicy, a także stropy i filary, zdobią bowiem ludzkie czaszki oraz kości. Szacuje się, że użyto ich ponad 3 tysiące podczas konstrukcji tego niezwykłego miejsca. Oprócz czaszek można także zobaczyć wawrzyny, które zostały użyte do dekoracji.

Na ścianach wiszą również płótna, które przedstawiają motywy związane ze śmiercią, zmartwychwstaniem i sędziwym sądem. Wszystko to miało jednoznacznie ukazać widzom przemijanie i ulotność życia oraz konieczność zadbania o swoje zbawienie duszy.

Kaplica szokuje swoim wystrojem. /Fot. facebook.com

Od samego powstania Kaplica Czaszek budziła mieszane uczucia. Jedni uważali ją za unikatowe i szlachetne przypomnienie o doczesności, przemijaniu i wartościach duchowych, podczas gdy inni widzieli w niej makabryczny i kontrowersyjny pomysł, który wywoływał przerażenie i zgorszenie. Niekiedy wywoływała kontrowersje, jako że zakonnik nie uzyskał formalnych zezwoleń na używanie ludzkich szczątków w celach dekoracyjnych.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Lubin: W Osieku płonie dom jednorodzinny

Miejsce to stanowi istotny element historii i kultury regionu, a także przypomnienie o ulotności życia i potrzebie zastanowienia się nad sensem naszego istnienia.

Kaplica Czaszek to jedna z częściej odwiedzanych atrakcji w Kudowie-Zdroju. /Fot. facebook.com
Tagi