Ładowanie

O roli kultury w kontekście uzdrowisk opowiedział Paweł Skrzywanek.

Kulturalna rola festiwali w dolnośląskich uzdrowiskach

26 września, 2023

O roli kultury w kontekście uzdrowisk opowiedział Paweł Skrzywanek. Fot. Linkedin Paweł Skrzywanek

Wrocławscy artyści od lat uczestniczą w kulturalnych wydarzeniach dla kuracjuszy dolnośląskich uzdrowisk. Paweł Skrzywanek wspomina Festiwal w Szczawnie-Zdroju, tworzony przez Krystynę Jandę, który został cenzorsko zlikwidowany przez regionalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Paweł Skrzywanek, historyk, wieloletni dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu w swoim felietonie na antenie Radio Rodzina poruszył temat związków uzdrowisk ze sferą kulturalną. Jego zdaniem, wydarzenia kulturalne mogą mieć ogromny wpływ na proces zdrowienia.

Wiele lat temu zasugerowałem władzom województwa dolnośląskiego stworzenie wydzielonego funduszu na działalność kulturalną w dolnośląskich uzdrowiskach. Obecne władze, podobnie jak dla lecznictwa uzdrowiskowego, nie mają jednak należytego zainteresowania ani strategicznego programu w tym obszarze — mówi Paweł Skrzywanek — Rola kultury w procesie regeneracji zdrowia jest kluczowym zagadnieniem.

Historyk wspomina festiwal organizowany przez aktorkę Krystynę Jandę. W Szczawnie-Zdroju odbyło się aż 6 edycji tego wydarzenia. Były to spotkania kuracjuszy ze światem teatru i filmu, pełne inspirujących rozmów z artystami.

Tak było do momentu, gdy prominentni regionalni politycy pisu postanowili, cenzorsko zlikwidować festiwal. Uległ im niestety także burmistrz uzdrowiska — tłumaczy Skrzywanek.