Ładowanie

Latarnie we Wrocławiu dostosują się do zimowego czasu

27 października, 2023

Fot. Facebook Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

Niedługo przejdziemy na czas zimowy, cofając zegary o godzinę do tyłu. Jak zmiana ta wygląda z perspektywy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta? To przede wszystkim zmiany w czasie świecenia latarni oraz godzin pracy latarnika.

W ostatnią niedzielę października wypada coroczne przejście na czas zimowy. W tym roku będzie to noc z 28 na 29 października. Zegarki cofniemy z godziny 3.00 na 2.00, pośpimy więc o godzinę dłużej. Czas zimowy obowiązywać będzie do 31 marca 2024 roku.

Do nowego czasu muszą dostosować się także latarnie uliczne. To aż 45 tys. punktów oświetlenia ulicznego — zarówno tych stanowiących własność ZDiUM-u (ok. 15 tys.), jak i należących do spółki Tauron (ok. 30 tys.). Nastąpi to automatycznie, gdyż steruje nimi zegar astronomiczny.

Latarnie uliczne nie mają czujek zmierzchowych, stąd konieczność zaprogramowania cyklów ich zapalania i gaszenia. Jak wspomniano, są dostosowane do pór zachodów i wschodów Słońca. Na wniosek Oficera Pieszego z Biura Zrównoważonej Mobilności czas świecenia został wydłużony. Obecnie latarnie zapalają się 10 minut przed zachodem i gasną 10 minut po wschodzie Słońca — informuje ZDiUM.

Zmiana czasu na zimowy to także zmiana pory pracy wrocławskiego Latarnika, zapalającego ręcznie gazowe latarnie na obszarze Ostrowa Tumskiego. Godziny, w których spełnia on swoje zadania, poznać można na stronie udostępnionej przez ZDiUM.

Tagi