13.7 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Lato z delfinami we wrocławskim ZOO. Na zwiedzających czeka nowa wystawa poświęcona tym ssakom

WARTO PRZECZYTAĆ

W holu Afrykarium pojawiła się nowa wystawa, poświęcona waleniom. Obejrzeć można modele wielu ich gatunków, w skali 1:1. Jak różnorodne są delfiny? Czy istnieją osobniki w kolorze różowym? Odpowiedzi na te pytania czekają we wrocławskim ZOO.

Suche walarium we wrocławskim ZOO. fot. Joanna Bim

Delfiny należą do waleni, których grupa skupia około 80 gatunków zwierząt. Do tego samego rzędu należą również morświny i płetwale. Samych gatunków delfinów jest kilkadziesiąt, a co ciekawe, są wśród nich także słodkowodne. Szczególnym zaskoczeniem może być fakt, że niektóre z nich zamieszkują rzeki. Delfiny oceaniczne, przepływają w ciągu jednej doby nawet 100 kilometrów.

Wrocławskie ZOO pragnie szerzyć wiedzę na temat różnorodności wodnych stworzeń oraz ich ochrony. Jest to bardzo aktualny temat, z uwagi na liczne zanieczyszczenia mórz i oceanów.

Suche walaria jako zamiennik dla delfinarium

Coraz popularniejszym trendem staje się odwiedzanie wystaw modeli waleni, zamiast oglądania ich w delfinariach. Jest to bardzo pozytywny krok w stronę polepszenia jakości życia delfinów, które w nienaturalny sposób zmuszane są do występów.

Delfiny to niezwykle inteligentne i stadne zwierzęta, tworzące silne więzi z członkami swojej rodziny. Obecnie obserwujemy trend zamykania delfinariów, jako miejsc rozrywki, który widoczny jest również w Europie. Alternatywą stają się tzw. Suche walaria (Lizbona, Stralsund, a obecnie wrocławskie zoo) oraz obserwowanie delfinów i wielorybów w naturze (whale watching) – mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Modele prezentowane w Afrykarium wrocławskiego zoo to w większości przedstawiciele gatunków słonowodnych. Poza nimi kilka gatunków delfinów zamieszkuje także rzeki – można je spotkać w Amazonce, Gangesie czy Jangcy.

fot. Joanna Bim

Czy różowe delfiny istnieją?

Delfiny w tym kolorze kojarzą się ze światem baśni, istnieją jednak naprawdę. Wśród modeli gatunków słonowodnych prezentowanych we wrocławskim ZOO, znajduje się między innymi garbogrzbiet chiński, czyli jeden z niewielu gatunków delfinów w tym kolorze. Charakterystyczny róż zawdzięcza silnie unaczynionej skórze. Ssaki te są niezwykle rzadkie, ze względu na dużą wrażliwość na zanieczyszczenia wód, natężenie ruchu statków i pochodzący z ich silników hałas.

Zobacz również:  Gwardia jedzie do Nowej Soli

Unikatowa wystawa na skalę Europy

Na wystawie można zobaczyć model wala dziobogłowego Ramari – gatunku, który odkryto dopiero rok temu. We Wrocławiu znajduje się pierwszy taki model na świecie. W holu Afrykarium widoczne są też makiety gatunków zagrożonych wyginięciem. Jednym z takich przykładów jest morświn kalifornijski (vaquita). Żyje on w zatoce meksykańskiej. W styczniu tego roku było ich tam 10-11, a teraz udokumentowano życie jedynie 7 takich osobników. Morświn występujący w naszym rodzimym Bałtyku również jest skrajnie zagrożony. Choć na wolności populacja nie jest na wymarciu, to niestety w Bałtyku ich liczba od stycznia z 500 zmniejszyła się do 400.

 – Nowoczesne Ogrody zoologiczne odchodzą od trzymania delfinów w zoo. Ze względu na to ze żaden ogród nie jest w stanie zapewnić im odpowiednich warunków bytowania. Przeciętnie delfin pokonuje 100 km dziennie, rocznie musiałby mieć oceanarium województwa dolnośląskiego, jeśli byśmy chcieli faktycznie te wszystkie warunki utrzymania spełnić.- informowała Marta Zając – Ossowska, dyrektor wydziału edukacji we wrocławskim zoo.

Ta wystawa ma 2 funkcje. Funkcję poznawczą, żeby pokazać jak zróżnicowany jest nasz świat. I funkcję edukacyjną. Powinniśmy uzmysłowić sobie, że przyroda w wielu miejscach jest zagrożona. Jak chcemy ją ratować to musimy ją poznać.  Ludzie najchętniej ratują to, co kochają. My próbujemy pokazać takim prostym bodźcem edukacyjnym, że są takie piękne organizmy z nami na świecie.–  skomentował prof. Piotr Trojanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wystawa prezentuje następujące gatunki:

 1. Morświn okularowy
 2. Morświn Dalla
 3. Morświnek bezpłetwy
 4. Morświn kalifornijski (vaquita)
 5. Oreczka krótkogłowa
 6. Delfin gangesowy
 7. Tonina mała
 8. Morświn czarny
 9. Delfin Hektora
 10. Garbogrzbiet chiński
 11. Delfiniak malajski
 12. Delfin długoszczęki
 13. Delfinek nadobny
 14. Steno długonosy
 15. Tonin chilijski
 16. Tonin afrykański
 17. Delfin Risso
 18. Delfin plamisty
 19. Butlonos zwyczajny
 20. Wal dziobogłowy Ramari
 21. Delfin Commersona
 22. Delfin czarnopłaszczowy
 23. Delfin płaszczowy
 24. Delfin krzyżowaty
 25. Delfin zwyczajny
 26. Kogia płaskonosa
 27. Kogia mała
 28. Morświn zwyczajny
Zobacz również:  Pomnik Jana Pawła II pilnie strzeżony. Wrocławska parafia ogłosiła nabór do pilnowania posągu

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI