W holu Afrykarium pojawiła się nowa wystawa, poświęcona waleniom. Obejrzeć można modele wielu ich gatunków, w skali 1:1. Jak różnorodne są delfiny? Czy istnieją osobniki w kolorze różowym? Odpowiedzi na te pytania czekają we wrocławskim ZOO.

Delfiny należą do waleni, których grupa skupia około 80 gatunków zwierząt. Do tego samego rzędu należą również morświny i płetwale. Samych gatunków delfinów jest kilkadziesiąt, a co ciekawe, są wśród nich także słodkowodne. Szczególnym zaskoczeniem może być fakt, że niektóre z nich zamieszkują rzeki. Delfiny oceaniczne, przepływają w ciągu jednej doby nawet 100 kilometrów.
Wrocławskie ZOO pragnie szerzyć wiedzę na temat różnorodności wodnych stworzeń oraz ich ochrony. Jest to bardzo aktualny temat, z uwagi na liczne zanieczyszczenia mórz i oceanów.
Suche walaria jako zamiennik dla delfinarium
Coraz popularniejszym trendem staje się odwiedzanie wystaw modeli waleni, zamiast oglądania ich w delfinariach. Jest to bardzo pozytywny krok w stronę polepszenia jakości życia delfinów, które w nienaturalny sposób zmuszane są do występów.
– Delfiny to niezwykle inteligentne i stadne zwierzęta, tworzące silne więzi z członkami swojej rodziny. Obecnie obserwujemy trend zamykania delfinariów, jako miejsc rozrywki, który widoczny jest również w Europie. Alternatywą stają się tzw. Suche walaria (Lizbona, Stralsund, a obecnie wrocławskie zoo) oraz obserwowanie delfinów i wielorybów w naturze (whale watching) – mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Modele prezentowane w Afrykarium wrocławskiego zoo to w większości przedstawiciele gatunków słonowodnych. Poza nimi kilka gatunków delfinów zamieszkuje także rzeki – można je spotkać w Amazonce, Gangesie czy Jangcy.

Czy różowe delfiny istnieją?
Delfiny w tym kolorze kojarzą się ze światem baśni, istnieją jednak naprawdę. Wśród modeli gatunków słonowodnych prezentowanych we wrocławskim ZOO, znajduje się między innymi garbogrzbiet chiński, czyli jeden z niewielu gatunków delfinów w tym kolorze. Charakterystyczny róż zawdzięcza silnie unaczynionej skórze. Ssaki te są niezwykle rzadkie, ze względu na dużą wrażliwość na zanieczyszczenia wód, natężenie ruchu statków i pochodzący z ich silników hałas.
Unikatowa wystawa na skalę Europy
Na wystawie można zobaczyć model wala dziobogłowego Ramari – gatunku, który odkryto dopiero rok temu. We Wrocławiu znajduje się pierwszy taki model na świecie. W holu Afrykarium widoczne są też makiety gatunków zagrożonych wyginięciem. Jednym z takich przykładów jest morświn kalifornijski (vaquita). Żyje on w zatoce meksykańskiej. W styczniu tego roku było ich tam 10-11, a teraz udokumentowano życie jedynie 7 takich osobników. Morświn występujący w naszym rodzimym Bałtyku również jest skrajnie zagrożony. Choć na wolności populacja nie jest na wymarciu, to niestety w Bałtyku ich liczba od stycznia z 500 zmniejszyła się do 400.
– Nowoczesne Ogrody zoologiczne odchodzą od trzymania delfinów w zoo. Ze względu na to ze żaden ogród nie jest w stanie zapewnić im odpowiednich warunków bytowania. Przeciętnie delfin pokonuje 100 km dziennie, rocznie musiałby mieć oceanarium województwa dolnośląskiego, jeśli byśmy chcieli faktycznie te wszystkie warunki utrzymania spełnić.- informowała Marta Zając – Ossowska, dyrektor wydziału edukacji we wrocławskim zoo.
– Ta wystawa ma 2 funkcje. Funkcję poznawczą, żeby pokazać jak zróżnicowany jest nasz świat. I funkcję edukacyjną. Powinniśmy uzmysłowić sobie, że przyroda w wielu miejscach jest zagrożona. Jak chcemy ją ratować to musimy ją poznać. Ludzie najchętniej ratują to, co kochają. My próbujemy pokazać takim prostym bodźcem edukacyjnym, że są takie piękne organizmy z nami na świecie.– skomentował prof. Piotr Trojanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Wystawa prezentuje następujące gatunki:
- Morświn okularowy
- Morświn Dalla
- Morświnek bezpłetwy
- Morświn kalifornijski (vaquita)
- Oreczka krótkogłowa
- Delfin gangesowy
- Tonina mała
- Morświn czarny
- Delfin Hektora
- Garbogrzbiet chiński
- Delfiniak malajski
- Delfin długoszczęki
- Delfinek nadobny
- Steno długonosy
- Tonin chilijski
- Tonin afrykański
- Delfin Risso
- Delfin plamisty
- Butlonos zwyczajny
- Wal dziobogłowy Ramari
- Delfin Commersona
- Delfin czarnopłaszczowy
- Delfin płaszczowy
- Delfin krzyżowaty
- Delfin zwyczajny
- Kogia płaskonosa
- Kogia mała
- Morświn zwyczajny


