-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Legnica: Od września dostępna będzie opieka stomatologiczna dla uczniów miejskich szkół oraz przedszkoli

WARTO PRZECZYTAĆ

Obowiązujące przepisy obligują organy prowadzące szkoły do zapewnienia opieki stomatologicznej uczniom do ukończenia 19. roku życia. Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym usługi stomatologiczne realizowane będą bezpłatnie w dentobusie przez firmę DirectMedic.

Zgodnie z obowiązującym prawem od września opieką stomatologiczną zostaną objęci uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Warto dodać, że pomimo braku takiego obowiązku, miasto zapewni opiekę stomatologa także dzieciom uczęszczającym do miejskich przedszkoli.

Mobilny Dentobus

Dentobus to mobilny gabinet stomatologiczny z punktowym RTG, radiowizjografią oraz kompletnym zestawem narzędzi, materiałów i leków stomatologicznych. Zespół pracujący w dentobusie tworzą lekarz stomatologii zachowawczej wraz z asystą. Pacjenci przyjmowani są z zachowaniem zasad ochrony osobistej, przy pracującej przepływowej lampie UVC, z zastosowaniem środków dezynfekcji ust pacjenta. Po wykonanych przez lekarza czynnościach każdy uczeń otrzyma kartę pacjenta, w której lekarz po zbadaniu stanu uzębienia i błon śluzowych określi na diagramie potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej).

Regularne działania z zakresu profilaktyki ogólnostomatologicznej to gwarancja zdrowia jamy ustnej na długie lata. Wszyscy uczniowie szkół i przedszkoli miejskich, którzy będą chcieli skorzystać z opieki stomatologicznej, od września taką opiekę będą mieli zapewnioną.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI