Ładowanie

Legnica: Podpisano umowę na dostawę sześciu autobusów elektrycznych

Redakcja tuDolnySlask.info 21 lipca, 2023

Miasto zakupi sześć nowych elektrobusów. /Fot. UM Legnicy

Pięć elektrobusów i trzy ładowarki plug-in zostaną dostarczone w czerwcu 2024, a szósty autobus – w styczniu 2025 roku.

Zastępca prezydenta Krzysztof Duszkiewicz oraz Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży na rynku polskim w Solaris Bus &Coach podpisali umowę na dostawę sześciu autobusów elektrycznych Urbino 12 electric. Oprócz autobusów, umowa obejmuje także dostawę systemu ładowania plug-in oraz z przeszkolenie 32 kierowców. Firma Solaris Bus &Coach została wybrana w przetargu.

Tak jak obiecaliśmy realizujemy wprowadzanie transportu zeroemisyjnego do Legnicy. Ta inwestycja ma nie tylko ważny wymiar społeczny i gospodarczy, ale także przyniesie korzyści ekologiczne – powiedział Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnica.

Cieszy nas w sposób szczególny, ze względu na naszą długotrwałą współpracę, że do grona miast inwestujących w innowacyjne rozwiązania smart city dołączyła Legnica. Dziękujemy za zaufanie wobec marki Solaris” – mówił Waldemar Wlazło.

Urbino 12 electric to najpopularniejszy model producenta w jego bezemisyjnej ofercie. Zgodnie z podpisaną umową, Solaris dostarczy także trzy ładowarki plug-in o mocy 120kW. Pojemność pasażerska niskopodłogowych trzydrzwiowych elektryków wynosić będzie przynajmniej 70 miejsc, z czego 26 to miejsca siedzące. E-busy będą klimatyzowane, wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej, a także system monitoringu. Zgodnie z zamówieniem, Urbino 12 electric będą posiadały kabiny kierowców typu zamkniętego. Może przejechać na jednym ładowaniu 180 km.

Planowana wartość inwestycji wynosi ok. 19 mln 649 tys. zł. Legnica na zakup zeroemisyjnych autobusów zdobyła ponad 9,5 mln zł dotacji w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”, przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Nielegalne wysypisko przy kąpielisku. Zatrzymano sprawców
Tagi