10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Letnie półkolonie dla uchodźców z Ukrainy. Zajęcia dofinansuje UNICEF

WARTO PRZECZYTAĆ

2 mln złotych z UNICEF-u otrzymał w tym roku Wrocław na organizację wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży uchodźczej z Ukrainy. Celem projektu jest integracja z uczniami wrocławskimi.

Ruszają półkolonie dla uchodźców z Ukrainy.

Letnie półkolonie dofinansowane ze środków UNICEF-u organizowane są w 23 szkołach prowadzonych przez gminę Wrocław. Biorą w nich udział zarówno dzieci uchodźców, jak i wrocławscy uczniowie.

Wycieczki i zajęcia z języka polskiego

Dla uczestników letniego wypoczynku przygotowano m.in.: zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowo-rekreacyjne. Organizowane są także wyjścia poza placówkę: do zoo, teatru czy innych centrów rozrywki, które pozwolą na jeszcze głębsze poznanie Wrocławia. W planach są też wycieczki poza miasto.

Zależy nam, by dzieci uchodźców poznawały swoich wrocławskich rówieśników oraz nasze miasto. Pamiętajmy, że te osoby znalazły się w nowym miejscu i wśród nowych ludzi. Dlatego wszelkie działania ułatwiające i wspierające ich integrację są niezwykle istotne – mówi Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.

W trakcie półkolonii nie brakuje też zajęć z języka polskiego. Przy czym dużym wsparciem dla dzieci są asystenci wielokulturowi ze znajomością języka ukraińskiego (zatrudnieni w części placówek jako pomoc nauczyciela).

Na naszych letnich zajęciach dzieci z Ukrainy są bardzo aktywne. Z chęcią biorą w nich udział. To doskonała forma spędzania wolnego czasu z rówieśnikami. A dzięki dodatkowemu dofinansowaniu możemy zapewnić im jeszcze bogatszą ofertę i zakres zajęć – mówi Rafał Just, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 84 we Wrocławiu.

Zajęcia prowadzone są przeważnie do końca lipca, w godz. 7.00 – 17.00, w grupach (w zależności od wieku) 15-20-osobowych.

Łącznie na letnie półkolonie, dofinansowane z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), przygotowano ok. 5 370 miejsc.

Ogromne zainteresowanie zajęciami

Zapisywać się na półkolonie można bezpośrednio w placówkach organizujących zajęcia. Zainteresowanie nimi jest tak duże, że pozostały już tylko pojedyncze wolne miejsca.

Zobacz również:  Jakiej Strefy Czystego Transportu potrzebujemy? Weź udział w konsultacjach społecznych!

Koszt tygodniowego turnusu waha się od 50 do 200 złotych. Jednak w przypadku zaświadczenia rodzica (dziecka z Ukrainy), że nie jest w stanie sam pokryć kosztów turnusu, dyrekcja placówki może zwolnić go z tej opłaty.

Miejskie półkolonie

Ponadto letnie półkolonie (finansowane ze środków Gminy Wrocław) organizuje też 10 placówek oświatowych, w których przygotowano ok. 2 300 miejsc dla dzieci. W tym cztery Młodzieżowe Domy Kultury, które zapraszają do uczestnictwa w organizowanych przez nich bezpłatnych warsztatach: plastycznych, muzycznych, teatralnych czy tanecznych.

Wrocław z UNICEF-u otrzymał ponad 40 mln złotych na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy przebywającymi w naszym mieście. Dotacja ta została podzielona na różne obszary. W tym na edukację ok. 24,5 mln złotych. I właśnie z tej puli 2 mln złotych zostały przekazane na organizację letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI