7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Ozdobił talerz rocznicą słynnej libacji na skwerku. Zobaczcie prace Jakuba Kamińskiego

WARTO PRZECZYTAĆ

W niedzielę, 21 sierpnia, minęło 12 lat od jednego z najsłynniejszych wrocławskich incydentów, jakim była libacja na skwerku. Świat nie poznał sprawców zdarzenia, ale może poznać autora wyjątkowego, okolicznościowego talerza.

Jakub Kamiński – grafik z Wrocławia, na tle autorskich plakatów.

Jakub Kamiński to wrocławski artysta, który przedstawia widzianą przez siebie rzeczywistość za pomocą plakatu. Często w krzywym zwierciadle porusza aktualne tematy, zarówno te poważne, jak i humorystyczne.

Inspiracje czerpię z życia. Czasem zainspiruje mnie zdanie wypowiedziane przez kogoś, przeczytane w gazecie lub na ulicy. Są to bardzo prozaiczne sytuacje. – mówi autor plakatów

Proste środki przekazu, bogata treść

Ilustracje Jakuba Kamińskiego tworzone są z wykorzystaniem prostych form i środków przekazu. To podejście znane jest nam z ubiegłego wieku, a konkretniej z Polskiej Szkoły Plakatu, która wyniosła formę użytkową plakatu do rangi sztuki.

Polska Szkoła Plakatu jest specyficzna – z użyciem niewielu środków, za pomocą symbolu, plamy kolorystycznej, ironii, te plakaty niosły ogrom treści. To mi niezwykle odpowiada i staram się wprowadzać podobne rozwiązania, choć filozofia „less is more” to trudne wyzwanie.

Przedstawiciele tej szkoły tworzyli w latach 60. XX w. W pracach wrocławskiego grafika również widoczne są odwołania do minionych czasów.

Wrocławskie inspiracje

Jakub Kamiński stworzył grafikę przedstawiającą słynną libację na skwerku, która odbyła się 12 lat temu. Okolicznościowy talerz powstał we współpracy z firmą Pan tu nie stał.

W pracach ilustratora często pojawia się temat Wrocławia oraz życia w mieście.

Inspiruje mnie życie, a mieszkam tutaj, więc siłą rzeczy to Wrocław mnie inspiruje. – przyznaje Jakub Kamiński

Więcej prac wrocławskiego grafika znaleźć można na Facebooku Jakub Kamiński – ale aparat oraz na stronie internetowej.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI