Ładowanie

Lista Szanghajska: Dziewięć polskich uczelni w rankingu najlepszych na świecie  

17 sierpnia, 2023

Kampus UMW, fot. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

W najnowszym rankingu Academic Ranking of World Universities, zwanym popularnie Listą Szanghajską, znalazło się dziewięć polskich szkół wyższych. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu został wybrany najlepszą uczelnią medyczną w kraju.

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata (ang. Academic Ranking of World Universities) to zestawienie osiągnięć naukowych i badawczych szkół wyższych. W tegorocznej edycji rankingu przeanalizowano osiągnięcia 2500 uczelni, jednak ostatecznie na prestiżową Listę Szanghajską zakwalifikowało się, jak co roku, tysiąc najwybitniejszych placówek edukacyjnych.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Lista Szanghajska. Kryteria oceny

Podczas tworzenia tego prestiżowego zestawienia brane są pod uwagę: jakość edukacji, kadra naukowa, wyniki badań i wydajność przeliczana na każdego pracownika. Co istotne, klasyfikowane są wyłącznie uczelnie, które spełniają szczegółowe wymogi, np. posiadają w gronie pracowników lub absolwentów noblistów, laureatów Medalu Fieldsa czy osoby z grona najczęściej cytowanych naukowców świata. W tym ostatnim zestawieniu od 2016 r. regularnie odnotowywany jest prof. Piotr Ponikowski. Ranking został przygotowany przez Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong. Pierwsze miejsce na liście najlepszych uczelni zajął tradycyjnie Harvard University.

Zobacz też: Ranking CWUR 2023. Które uczelnie są najlepsze we Wrocławiu?

Sukces Uniwersytetu Medycznego

W zestawieniu Academic Ranking of World Universities 2023 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zajął trzecie miejsce w Polsce. Wyżej notowane są jedynie Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. W rankingu znalazły się również krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Warszawska Akademia Medyczna.

To duży sukces i potwierdzenie naszej pozycji nie tylko w Polsce. Nie zapominajmy, że świat nauki premiuje interdyscyplinarność, a ta siłą rzeczy jest łatwiejsza w większych uczelniach, które mają w swoim portfolio przedstawicieli wielu dziedzin i dyscyplin. My jesteśmy uczelnią jednorodną, więc tak wysoka pozycja w Polsce tym bardziej nas cieszy. Z mojego punktu widzenia ogromnym sukcesem jest znalezienie się w tym wyjątkowo prestiżowym gronie. Tysiąc najlepszych uczelni świata to czołówka. Proszę pamiętać, że w Polsce uczelni jest 400, z czego dziesięć to uczelnie badawcze, a na świecie do grupy jednostek badawczych zalicza się ponad 20 tysięcy instytucji – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW.

Prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW, fot. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Retor szkoły podkreśla, że Uniwersytet Medyczny cały czas się rozwija. Władze uczelni stale poszerzają bazę naukową, a także wspierają pracę zespołów badawczych.

– Aspirujemy do statusu uczelni badawczej, staramy się wzmocnić nasz potencjał naukowo-badawczy, między innymi rozszerzając możliwości przez współpracę z jednostkami o odmiennej specyfice. Nie ukrywam, że szczególnie istotne jest dla mnie wzmocnienie naukowej pozycji Wrocławia. Dlatego rozmawiamy z rektorami, którzy myślą podobnie i szukamy możliwości do współpracy. Tu liczy się zaufanie i partnerstwo. Rozbudowujemy także bazę naukową, powstaje międzywydziałowe centrum badań omicznych, tworzymy wiodące zespoły badawcze, na czele których staną ludzie młodzi, którzy już mają ugruntowany dorobek. Na nich stawiamy, bo to oni będą zarządzać naszą uczelnią w niedalekiej przyszłości. Nie wątpię, że któryś z zespołów przygotuje z sukcesem wniosek o prestiżowy grant European Research Council. Staramy się o utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej. Nasza pozycja w medycynie – naukach klinicznych pozwala opracowywać poważne plany i zdecydowanie nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – przekonuje prof. Piotr Ponikowski.

Tagi