1.5 C
Wrocław
piątek, 9 grudnia, 2022

LO V 25 lat przeprowadza matury międzynarodowe. To droga do najlepszych uczelni świata

WARTO PRZECZYTAĆ

Ponad 1200 uczniów w programie, blisko 60 pracujących z nimi nauczycieli, a także 1200 międzynarodowych matur uznawanych w 160 krajach świata. Tyle udało się osiągnąć przez 25 lat międzynarodowego programu International Baccalaureate Diploma w Liceum Ogólnokształcącym nr V we Wrocławiu. Egzamin otwiera uczniom drzwi do najlepszych światowych uczelni.

Uczniowie LO V we Wrocławiu już 25 korzystają z programu międzynarodowej matury. fot. UM Wrocławia

Liceum Ogólnokształcącym nr V we Wrocławiu już 25 lat realizuje program International Baccalaureate Diploma, który pozwala na przeprowadzanie międzynarodowych matur.

Jestem niezmiernie dumny, że wrocławskie liceum już od ćwierć wieku realizuje ten międzynarodowy program. To dowód na wysoki poziom kształcenia oraz kwalifikacji naszych nauczycieli. Słowa uznania należą się również wrocławskim uczniom, którzy chętnie realizują nowe edukacyjne wyzwania, myśląc poważnie o swojej nauce i przyszłości – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Na czym polega matura międzynarodowa?

Egzamin maturalny w ramach programu International Baccalaureate Diploma uznawany jest w 160 krajach świata. Uczniowie wybierają 6 przedmiotów: język ojczysty, matematykę na trzech różnych poziomach trudności, język obcy oraz wybrane przedmioty z grup nauk społecznych i nauk przyrodniczych. Zajęcia z wybranych przedmiotów, oprócz języka ojczystego, odbywają się w języku angielskim. W nim także pisana jest matura.

Program realizowany we wrocławskim liceum od 25 lat

Program International Baccalaureate Diploma został otwarty w Liceum Ogólnokształcącym nr V w 1997 r. Była to druga szkoła w kraju, a pierwszą na Dolnym Śląsku, która go realizuje. Aktualnie w Polsce program wdrożony jest w 70 szkołach. LO V jest jedyną szkołą publiczną we Wrocławiu, która oferuje go swoim uczniom.

Ten międzynarodowy program widocznie zmienił charakter naszej szkoły. Stał się znakiem rozpoznawczym „Piątki”. Także dodatkowym magnesem przyciągającym do nas wielu uczniów – mówi Mariola Kuźmicka-Mazurek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr V we Wrocławiu. – Dyplom maturalny IB otwiera naszym absolwentom drzwi na najlepsze uczelnie na świecie – dodaje.

Zobacz również:  Tragiczny wypadek przy Dworcu Głównym. Kierowca taksówki nie przeżył

Aktualnie w programie IB-DP, w Liceum Ogólnokształcącym nr V, jest 130 uczniów i 30 nauczycieli. Szkoła oferuje im 15 przedmiotów.

Program IB ma ruszyć także we wrocławskiej szkole podstawowej

International Baccalaureate (IB) to międzynarodowa organizacja edukacyjna założona w 1968 r. Obecnie zrzesza 5,5 tys. szkół w 160 krajach na 5 kontynentach. Oferuje programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 19 lat: Middle Years Programme dla uczniów szkół podstawowych i liceów, Diploma Programme dla uczniów liceum oraz Primary Years Programme (PYP) dla uczniów szkół podstawowych.

Szkoła Podstawowa nr 108 we Wrocławiu ma szansę stać się pierwszą w kraju publiczną szkołą podstawową realizującą ten międzynarodowy program.

IB PYP to przede wszystkim program nauczania dający międzynarodową perspektywę i oferujący szeroki zakres wiedzy, wysoko wykwalifikowanych nauczycieli oraz dwujęzyczność. Od dwóch lat, odkąd jesteśmy placówką kandydującą, w klasach I-IV prowadzimy część zajęć w języku angielskim lub „przemycamy” angielskie zwroty podczas lekcji – podkreśla Stanisława Socha, dyrektor SP nr 108.

W kwietniu 2023 r. placówkę odwiedzi komisja z International Baccalaureate. Jeżeli wyda pozytywy raport, to jeszcze w połowie przyszłego roku SP nr 108 we Wrocławiu zostanie wpisana na oficjalną listę IB World Schools.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3