7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Z Norwegii do Wrocławia po nowe serce. Lot ratujący życie

WARTO PRZECZYTAĆ

Samolot z Tromsø w Norwegii przetransportował do Wrocławia pacjenta, który pilnie potrzebował transplantacji serca. O szczegółach sobotniej akcji informuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

wrocław, usk
fot. USK

Do Polski dostał się lotniczym transportem Cessna Babcock Scandinavian AirAmbulance. Z wrocławskiego lotniska trafił prosto na Oddział Intensywnej Terapii USK przy ul. Borowskiej.

„Skrzydlaty ambulans” jedyną nadzieją dla pacjenta

Transport do Polski był dla mężczyzny jedyną szansą, głównie dlatego, że w Norwegii nie znaleziono dla niego odpowiedniego dawcy. W tej chwili możemy zdradzić, że pacjent jest Polakiem, ma około 50 lat i pracuje w Norwegii. Kilka dni temu doznał rozległego zawału serca, jego stan był bardzo poważny. Tutaj do akcji włączył się USK, który przyjął pacjenta pod swoje skrzydła. – relacjonują przedstawiciele wrocławskiego szpitala.

Lot trwał 8 godzin. W tym czasie pacjent był poddany pozaustrojowemu natlenianiu krwi i eliminację dwutlenku węgla urządzeniami Impella i ECMO. Do USK został przyjęty o godzinie 16:00 i pozostaje pod stałą opieką specjalistów.

Jak informuje szpital, w akcji szczególnie pomocni byli Mateusz Rakowski, koordynator ds. transplantacji serca USK, Miłosz Raszkowi, koordynator ds. transportu medycznego USK, który zarządzał transportem pacjenta oraz lek. Jakub Jankowski, koordynator ds. mechanicznego wspomagania krążenia. Bez tych osób sprawna pomoc pacjentowi nie byłaby możliwa.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI