KGHM zapowiedział budowę Warzelni Soli. Zakład miałby stanąć przy Hucie Miedzi Głogów.
Produkcja soli i nawozów to nie tylko nowa gałąź biznesowa Polskiej Miedzi, ale też sposób na rozwiązanie kwestii gospodarowania ogromnej ilości zasolonych wód, które są pochodną dzisiejszych procesów technologicznych w zakładach spółki.
Strumienie kopalnianej wody o podwyższonej zawartości soli mają być kierowane do pompowni głównego odwadniania. Będą odsalane przy użyciu pary z istniejącej w Hucie Miedzi Głogów infrastruktury energetycznej oraz bloków gazowo-parowych. Ten proces pozwoli na wytworzenie do 1 mln ton rocznie soli warzonej, zdatnej do sprzedaży. Pozyskane przy okazji minerały posłużą natomiast do produkcji nawozów dla rolnictwa. Odsolona woda będzie z kolei kierowana do obiegów chłodzących huty.
Jak podaje biuro prasowe KGHM: – Działania te, pozwolą na zdecydowane zmniejszenie sumarycznego ładunku soli deponowanego wraz z wodami pochodzącymi z odwadniania górotworu do ok. 50 proc., tym samym istotnie zmniejszając oddziaływanie spółki na środowisko i przyczyniając się do ochrony ekosystemu rzeki Odra.
W tej chwili spółka projektuje rozbudowę sieci rurociągów podziemnych i na powierzchni. Przetestowane zostaną też procesy odsalania wód i zagospodarowania odpadów. Później powstanie szczegółowy harmonogram działań. Na końcu zapadnie decyzja o wyborze technologii oraz skali inwestycji.
– Warzelnia może powstawać etapowo, z możliwych do rozbudowania modułów. Proces budowy szacujemy na około sześć lat ze względu na skalę inwestycji i stopień jej skomplikowania. Pozytywny wpływ na środowisko w połączeniu z rentownością projektu są kluczowe dla naszych działań – mówi Marek Świder, wiceprezes KGHM do spraw produkcji.
Dziś koszt budowy zakładu szacowany jest nawet na 1 miliard złotych.
– Projekt ma charakter biznesowy i otwiera nowe perspektywy. Mówię tu m.in. o rynku nawozów, które mogą być cennym wsparciem dla polskich rolników. Badamy takie możliwości. Ta inwestycja to dowód zdolności KGHM do innowacji i dostosowywania się do zmieniających warunków i klimatycznych, i rynkowych – podkreśla prezes KGHM Tomasz Zdzikot.