7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Lubin: Lubińskie MPWiK uspokaja – woda, którą dostarczamy jest czysta

WARTO PRZECZYTAĆ

W związku z ostatnimi doniesieniami na temat obecności substancji toksycznych w Odrze, lubińskie MPWiK wydało oświadczenie, w którym uspokaja, że woda dostarczana do mieszkań jest czysta.

Woda, którą uzdatniamy dla mieszkańców, pobierana jest z blisko 30 studni głębinowych, nie z rzeki – informuje Barbara Kostecka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lubinie. – Przechodzi ona proces oczyszczania i na każdym etapie procesu technologicznego, od pobrania ze studni głębinowej do momentu dostarczenia do kranów mieszkańców, podlega nadzorowi jakościowemu prowadzonemu w ramach wewnętrznej kontroli jakości wody przez laboratorium spółki – wyjaśnia.

Warto nadmienić, że lubińskie MPWiK w ciągu roku poddaje badaniom ponad 1,5 tys. próbek wody pobranych ze studni głębinowych.

Niepokojące wyniki badań

W czwartek niemiecki portal RBB24 poinformował, że w Odrze wykryto bardzo wysokie stężenie rtęci. Jej stężenie miało być tak wysokie, że na urządzeniach pomiarowych zabrakło skali, zlecono więc ponowne badania.

Według Federalnej Agencji Środowiska rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Ponieważ nie może być wydalany przez organizm, gromadzi się w organizmie. Nadal nie jest jasne, czy rtęć wykryta w próbkach z Odry jest przyczyną masowego śnięcia ryb – pisze dalej niemiecki serwis.

Niemieckie służby podjęły decyzję o zbadaniu Odry po tym, gdy w rzece w tym kraju pojawiły się śnięte ryby.

Ta katastrofa ekologiczna nie byłaby tak wielka, gdyby władze niemieckie i polskie bardziej intensywnie współpracowały – powiedziała w czwartek cytowana przez RBB24 Antje von Brook z Federalnej Agencji Środowiska w Niemczech.

Stanowisko polskich służb w tej sprawie jest jednoznaczne:
– Jeszcze dziś odniesiemy się do tych informacji. Zrobimy to, gdy tylko będą znane nowe wyniki naszych badań – zapowiedział Maciej Karczyński, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI