7.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Lubin: Pacjentki mogą już korzystać z nowego mammografu

WARTO PRZECZYTAĆ

Nowy mammograf oddany do użytku w Miedziowym Centrum zdrowia, jest bardzo nowoczesny i potrafi wykonać przestrzenny obraz piersi. Codziennie badanych jest 10 pacjentek, a czas oczekiwania wynosi na tą chwilę miesiąc.

Pracownię uruchomiliśmy w ubiegły wtorek, panie mogą już z niej korzystać – informuje Ewa Nienartowicz, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej w Miedziowym Centrum Zdrowia. – Bardzo czekaliśmy na ten aparat. Mieliśmy cyfrowy aparat mammograficzny, zakupiony 10 lat temu. Wtedy był bardzo nowoczesny, z równie nowoczesną stacją diagnostyczną, ale to wszystko się skończyło. Po 10 latach aparat po prostu należało wymienić – dodaje.

Za nami pierwszy tydzień rozruchu. Będziemy teraz śledzić jakie jest zapotrzebowanie i zainteresowanie. Jeżeli będzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie uruchomić aparat czynny od godziny 8.00 do 20.00, nawet w soboty, natomiast z tą zgłaszalnością jest różnie. Prowadzimy badania profilaktyczne z ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a także badania płatne, więc wszystkie pacjentki mogą z nich skorzystać. Natomiast zgłszalność wynosi u nas około 30-32 procent, gdzie na przykład w krajach skandynawskich kształtuje się na poziomie 89 procent. Mogę dodać, że na poprzednim urządzeniu w MCZ wykonywanych było do pięciu tysięcy badań rocznie. – informuje.

Badania profilaktyczne w ramach NFZ obejmują pacjentki pomiędzy 50. a 69. rokiem życia. Te panie mają prawo do badania co dwa lata. Pozostałe kobiety mogą skorzystać z badania na podstawie skierowań, ale wyłącznie z pracowni MCZ. Innych kontraktów nie podpisał NFZ.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI