Ładowanie

Lubin: Spółki KGHM i Samsung podpisały porozumienie w sprawie współpracy

16 lipca, 2023

Spółki podpisały porozumienie o współpracy. /Fot. UM Lubina

Władze firm KGHM i Samsung C&T Corporation podpisały porozumienie o współpracy. Odnawialne źródła energii, technologia małych reaktorów jądrowych i produkcja wodoru – to niektóre z dziedzin którymi chcą się zajmować spółki.

Podpisany przez obie firmy dokument to rezultat długich rozmów na temat współpracy przy rozwijaniu technologii nisko- i zeroemisyjnych. Przedstawiciele Polskiej Miedzi i Samsunga stworzą specjalną grupę roboczą, która będzie prowadziła prace analityczne na temat możliwości tworzenia i wykorzystania rozwiązań w dziedzinie OZE, małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), produkcji i wykorzystaniu wodoru czy technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCSU), która mogłaby zostać wykorzystana w procesach hutniczych.

– Zakładamy, że połowa zużywanej przez KGHM energii będzie pochodziła z naszej własnej produkcji, w tym z OZE. Już teraz nasze Bloki Gazowo-Parowe zabezpieczają blisko 20 procent tego zapotrzebowania, dodatkowo rozwijamy projekty OZE, planujemy budowę SMR i badamy możliwości sięgnięcia po inne technologie, w tym wodorowe. Liczymy, że doświadczenie i potencjał finansowy, który wnosi Samsung, wzmocni nasze starania w drodze do wdrożenia technologii związanych z transformacją energetyczną i zeroemisyjnością – komentuje Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM.

źródło: materiały prasowe

Tagi