10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Łukasz Kamiński nowym dyrektorem Zakładu Narodowego Ossolineum

WARTO PRZECZYTAĆ

29 lipca minister kultury Piotr Gliński powołał dr Łukasza Kamińskiego na stanowisko dyrektora Zakładu Narodowego Ossolineum. 1 sierpnia nominację potwierdził prof. Janusz Duszyński, przewodniczący Rady Kuratorów. Kim jest nowy zarządzający?

Gmach budynku Zakładu Narodowego Ossolineum. Fot. wroclaw.pl

Na decyzję w sprawie nominacji Łukasza Kamińskiego czekano od maja. Dopiero 29 lipca minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński postanowił o jego powołaniu. 1 sierpnia stało się to formalnością, gdy ogłosił to prof. Janusz Duszyński, przewodniczący Rady Kuratorów.

Tło wydarzeń

Zanim podjęto decyzję o powołaniu Łukasza Kamińskiego na stanowisko dyrektora, Rada Kuratorów przyjęła rezygnację Adolfa Juzwenki, który do tej pory pełnił obowiązki szefa Ossolineum. W Radzie zasiadają m.in. przedstawiciele ministerstw kultury i nauki, sejmiku Dolnego Śląska i Rady Miejskiej Wrocławia, PAN i PAU, Uniwersytetu Wrocławskiego, spadkobierców rodziny Ossolińskich. Pod koniec kwietnia to w ich rękach leżał wybór nowego zarządzającego. Wybrano dr Łukasza Kamińskiego, a decyzję przekazano wiceministrowi Piotrowi Glińskiemu.

Kim jest nowy dyrektor?

Łukasz Kamiński jest historykiem i wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2011-2016  był prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Założył Instytut Pawła Włodkowica, ośrodek badawczy i edukacyjny, który specjalizuje się w kwestiach związanych z dziedzictwem systemów totalitarnych i dyktatur. Jest autorem wielu publikacji m.in. „Strajki robotnicze w Polsce w latach 1945–1948” czy „Wokół praskiej wiosny. Polska i Czechosłowacja w 1968 roku”. Jego badania skupiają się na najnowszej historii Polski.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI