Ładowanie

Wrocław odzyskał jeden z obrazów barokowego mistrza. Kiedy „Madonna z dzieciątkiem” zostanie wystawiona przed oczy odwiedzających?

„Madonna z dzieciątkiem” barokowego mistrza we wrocławskim Ossolineum

9 lipca, 2023

Wrocław odzyskał jeden z obrazów barokowego mistrza. Kiedy „Madonna z dzieciątkiem” zostanie wystawiona przed oczy odwiedzających? Fot. mat. prasowe

Francuski Luwr czy hiszpańskie Prado — dzieła Alessandro Turchiniego zobaczymy w największych światowych muzeach. Do ich grona dołączy Ossolineum. Wrocław odzyskał jeden z obrazów tego barokowego mistrza. Kiedy „Madonna z dzieciątkiem” zostanie wystawiona przed oczy odwiedzających?

Obraz „Madonna z dzieciątkiem” został przekazany Ossolineum jako prezent na 200-lecie istnienia. Płótno pochodzi z przeworskiej kolekcji książąt Lubomirskich, a odnaleziono je w odległej Japonii.

— Ta uroczystość jest dla nas trochę niespodziewanym prezentem na 200-lecie Muzeum Książąt Lubomirskich. Bardzo cieszymy się, że obraz z historycznej kolekcji Henryka Lubomirskiego trafi do Wrocławia — mówił Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

„Madonna z dzieciątkiem” do końca lipca wystawiana będzie na Zamku Królewskim w Warszawie, następnie pojedzie do Przeworska, a na samym końcu zawita do Wrocławia. Obejrzeć będzie można ją dopiero w przyszłym roku — pierwszy raz w ramach marcowej Wystawy Jubileuszowej z okazji 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich, a później na stałej wystawie gmachu przy ul. Szewskiej.

Alessandro Turchi to wybitny barokowy malarz, pochodzący z Werony. Fachu uczył się w pracowni mistrza Felice Brusasorziego. Był oficjalnym malarzem Akademii Filharmonii w Weronie. Drugą połowę życia spędził w Rzymie, gdzie brał udział w pracach dekoracyjnych w Pałacu Kwirynalskim, a na zamówienie kardynała Scypiona Borghese namalował „Chrystusa opłakiwanego przez Marię Magdalenę i aniołów”, „Wskrzeszenie Łazarza”. Zmarł w 1649 roku, a pamięć po nim nie zaniknie za sprawą dzieł, prezentowanych w najznakomitszych światowych muzeach, takich jak Luwr, Prado czy monachijskiej Starej Pinakoteki.

Tagi