13.7 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Mały kotik afrykański otrzymał imię. Jak nazwano nowego mieszkańca ZOO Wrocław?

WARTO PRZECZYTAĆ

13 czerwca we wrocławskim ZOO przyszedł na świat kotik afrykański. To już szósty maluch tego gatunku, który urodził się w tym ogrodzie zoologicznym. Kotik ma już prawie 2 miesiące, przyszła więc pora na uroczyste nadanie mu imienia.

Najmłodszy we wrocławskim ZOO kotik afrykański. Fot. Alicja Jurasz

Kotik afrykański jest podgatunkiem uchatki karłowatej, drapieżnego ssaka morskiego. Naturalnie występuje u wybrzeża Afryki Południowej. Dorosłe samce kotika osiągają przeciętnie 2,3 m długości i masę ciała od 200 do 350 kg. Mały wrocławski kotik afrykański przy urodzeniu ważył ok. 6 kg, a teraz ok. 10,5 kg.

Wybór imienia dla malucha

Proces wymyślenia imienia dla młodego zwierzęcia nie jest przypadkowy. Nazwanie następuje po określonym czasie życia zwierzęcia, nie wcześniej niż po miesiącu. Imię musi również spełniać pewne kryteria.

Chodzi o to, by zwierzę, z którym pracujemy w treningu medycznym, miało imię krótkie, zwięzłe, dźwięczne i różniące się od imion pozostałych członków stada. – tłumaczył jeden z opiekunów kotika – Gdy trenujemy z kotikiem, zwierzę musi wiedzieć, że to imię jest jego i być dla niego łatwo rozpoznawalne.

Alfie i jego specjalny tort dla kotików. Fot. Alicja Jurasz

Wybór padł na imię Alfie. Pracownicy ZOO byli zgodni co do tej decyzji.

Charakter najmłodszego kotika

Jego rodzicami są kotiki również mieszkające we wrocławskim ZOO, samiec Nelson i samica Mandisa. Młody Alfie odziedziczył usposobienie po matce, tak jak ona jest spokojny i zachowawczy. Jest łagodnym oraz trochę nieśmiałym zwierzakiem.

Alfie swój czas spędza w małym basenie, w którym uczy się pływać.

Mały kotik po urodzeniu nie potrafi jeszcze pływać, jego futerko nie jest wodoodporne. Po ok. miesiącu życia dostaje dostęp do małego basenu, w którym się uczy. – mówił jeden z jego opiekunów

fot. Alicja Jurasz

Gdy kotik kończy trzy miesiące, swoje futerko wymienia na wodoodporne i może zacząć pływać w większym basenie. Będzie wtedy przyzwyczajany do pływania z resztą swojej rodziny.

Zobacz również:  Siłacz i lew. Historia fontanny Alegoria Walki i Zwycięstwa

Jak rozróżnić dorosłe kotiki?

Dla odwiedzających może to być trudne pytanie. W końcu we wrocławskim ZOO mieszka ich już kilka.

Dla kogoś, kto widzi je po raz pierwszy, mogą wyglądać dość podobnie, natomiast dla nas jest to proste. Każdego rozróżniamy po twarzy, po jego indywidualnych cechach.

Odwiedzający ZOO Wrocław mogą zobaczyć Alfiego razem z zajmującą się nim mamą oraz całą ich rodzinę.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI