6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

„Marcel Dupré in memoriam” – premiera albumu, wydanego przez Narodowe Forum Muzyki

WARTO PRZECZYTAĆ

W piątek, 27 stycznia, w sprzedaży pojawił się nowy album Narodowego Forum Muzyki – „Marcel Dupré in memoriam”. Utwory wykonane zostały przez Tomasza Głuchowskiego na organach znajdujących się w Sali Głównej NFM.

Wydana płyta jest pierwszym solowym albumem organowym, zarejestrowana na wrocławskim instrumencie, który został zbudowany w latach 2018–2020 przez Orgelbau Klais Bonn. Reżyserią nagrań, montażem, masteringiem zajęli się Aleksandra Nagórko oraz Antoni Grzymała (CD Accord).

Fascynacja, inspiracja i poszukiwanie – to słowa klucze do niniejszej płyty. Fascynacja niewątpliwie związana jest z nowymi, wspaniałymi organami, wybudowanymi dla Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu przez renomowaną firmę organmistrzowską Philippa Klaisa z Bonn. Instrument powstał w latach 2018–2020, a jego stylistyka brzmieniowa została zaprojektowana w duchu francuskich organów symfonicznych przełomu XIX i XX wieku. Odkrycie jego możliwości techniczno-brzmieniowych było niezwykle inspirujące. W swoich rozlicznych poszukiwaniach zacząłem się zastanawiać, w którym kierunku pójść, by jak najlepiej i w zgodzie ze swoimi przekonaniami artystycznymi oddać ducha tego instrumentu. Rozwiązanie podpowiedziało życie, a dokładniej kalendarium. Spośród przypadających na 2021 rok różnych rocznic szczególnie jedna (niejako podwójna) z nich zwróciła moją uwagę. Oto bowiem w maju 2021 roku mijało 135 lat od narodzin i 50 lat od śmierci wielkiego francuskiego artysty, organisty, improwizatora i kompozytora – Marcela Duprégo (ur. 3 maja 1886, zm. 30 maja 1971). Obie rocznice stały się dla mnie inspiracją do realizacji niniejszego nagrania — tłumaczy Tomasz Głuchowski w tekście zamieszczonym w booklecie dołączonym do albumu.

Zakupu płyty można dokonać w kasie NFM, w księgarni Niskie Łąki oraz online w sklepie NFM.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI