Ładowanie

Odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia otrzymał Marek Krajewski.

Marek Krajewski Honorowym Obywatelem Wrocławia. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

Alicja Jurasz 25 czerwca, 2023

Odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia otrzymał Marek Krajewski. Fot. UM Wrocławia

Jeśli nie da się powiedzieć niczego sensownego, trzeba milczeć“. Nikt jednak nie chciał milczeć, gdy w sobotę, 24 czerwca, odbywała się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia otrzymał Marek Krajewski, autor tego właśnie cytatu. Wręczono także Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia.

Odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia otrzymał Marek Krajewski.
Fot. UM Wrocławia

24 czerwca to Święto Wrocławia i jego mieszkańców. Uroczystości rozpoczęły się rano w bazylice św. Elżbiety. Władze Wrocławia, miejscy radni i zaproszeni goście złożyli kwiaty jako wyraz pamięci o tych, którzy odeszli. Następnie w asyście orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji i Bractwa Kurkowego przeszli do Sali Wielkiej Ratusza na uroczystą Sesję Rady Miejskiej, którą prowadził jej przewodniczący, Sergiusz Kmiecik.

Wydarzenie rozpoczęło odegranie hejnału przez wrocławskiego hejnalistę Tadeusza Nestorowicza oraz odśpiewanie hymnu państwowego.

Jest to właśnie święto całej wrocławskiej wspólnoty. Tych, którzy od wczorajszego wieczora uczestniczą w koncertach w kościele św. Elżbiety i na wrocławskim Rynku, nas zebranych tutaj teraz, tych, którzy na wieczornej mszy w katedrze będą wspominali patrona miasta, a także dziesiątki tysięcy tych wszystkich, którzy staną za chwilę na placu Nowy Targ – mówił na uroczystym otwarciu Sesji prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. – Dziś wszędzie, gdzie są wrocławianie, jest święto naszego miasta. I wszędzie chciałbym móc dzisiaj być choć przez chwilę.

Ukształtowana od wielu lat tradycja nakazuje, aby w dniu Święta Wrocławia wręczone zostały najważniejsze wyróżnienia i nagrody. W tym roku obchodzimy okrągły 30. jubileusz ustanowienia tytułu Civitate Wratislaviensi Donatus, Nagrody Wrocławia, oraz Nagrody Prezydenta Wrocławia.

Odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia otrzymał Marek Krajewski.
Fot. UM Wrocławia

Marek Krajewski Honorowym Obywatelem Wrocławia

Podczas sesji Rady Miejskiej Wrocławia nastąpiło uroczyste wręczenie nadawanego od 1993 tytułu Civiatate Wratislaviensi Donatus, którym w tym roku został Marek Krajewski.

Honorujemy osobę, która od lat z ogromną swadą opisuje Wrocław wielu języków i kultur, także Wrocław wielu imion, przeplatając w niesamowity sposób kryminalne historie jaskrawych, choć przecież także mrocznych, policyjnych bohaterów, z historią miasta wpierw dotkniętego wojennymi zniszczeniami, a później wznoszonego z ruin rękami przybyszów – opisywał walor literacki wyróżnionego pisarza prezydent Jacek Sutryk.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Otwarcie sklepu Primark we Wrocławiu już w tym tygodniu
Odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia otrzymał Marek Krajewski.
Fot. UM Wrocławia

Marek Krajewski – filolog klasyczny, doktor nauk humanistycznych, specjalizujący się w językoznawstwie łacińskim, oraz autor bestsellerowych powieści kryminalnych, których akcja często rozgrywa się we Wrocławiu. Jego dotychczasowa twórczość to 30 powieści i dwa tomy opowiadań, przetłumaczono na ponad 20 języków.

Dzisiaj stoję przed państwem jako syn tego miasta – w tych słowach rozpoczął swoje przemówienie Marek Krajewski, odbierając wyróżnienie. – Mogę powiedzieć o jednym uczuciu, które mnie dziś ogarnia: głęboka satysfakcja płynąca z miłości odwzajemnionej. Dziękuję państwu.

Była to ostatnia uroczysta sesja w tej samorządowej kadencji, która symbolicznie niejako literacko spięła klamrą ostatnich pięć lat. Przypomnijmy, że pierwszy tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia Jacek Sutryk wręczył późniejszej noblistce, Oldze Tokarczuk.

Z okazji przyznania Markowi Krajewskiemu tytułu Honorowego Obywatela, wrocławscy artyści, aktorzy, muzycy, naukowcy, filmowcy i samorządowcy od godziny 10:30 czytają w Muzeum Pana Tadeusza powieść pt. „Śmierć w Breslau” w ramach już siódmej akcji Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego. Czytanie rozpoczął sam autor oraz prezydent Jacek Sutryk. Do wieczora odbywa się transmisja na profilach „Wrocławski Maraton Czytelniczy” i Wrocław [Wroclove] oraz na portalu wroclaw.pl.

Odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia otrzymał Marek Krajewski.
Fot. UM Wrocławia

Nie tylko Honorowy Obywatel Wrocławia

W czasie uroczystej Sesji Rady Miejskiej wręczone zostały także Nagrody Wrocławia (Rada Miejska przyznaje je osobom i instytucjom za całokształt ich pracy na rzecz miasta) i Prezydenta Wrocławia (dla osób i instytucji za ich działalność i osiągnięcia w minionym roku).

Jest to olbrzymie wyróżnienie dla naszej fundacji. Kampanie, które realizujemy na co dzień, pozwalają zrozumieć, że wiele zależy od nas, czy wygramy z chorobą nowotworową – dziękował Paweł Zawadzki, prezes Fundacji Onkologika.

Chirurgia to dziedzina zespołowa, więc przede wszystkim chciałbym podziękować mojemu zespołowi z kliniki – prof. n. med. chirurgii i urologii dziecięcej Dariusz Patkowski. – Szczególnie sobie cenię to wyróżnienie, ponieważ jestem rodowitym Wrocławianinem, całe życie zawodowe związałem z tym miastem, a wychowałem się przy tej samej ulicy, co nasz laureat Marek Krajewski.

Nagrody Wrocławia:

 1. Dariusz Patkowski – kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
 2. Maciej Jacyna – prezes i trener Wrocławskiego Klubu Sportowego Niesłyszących „Świt”.
 3. Małgorzata Gorący – prezes Stowarzyszenia „Ostoja” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.
 4. Fundacja Serce Polski – Fundacja działająca w Bredzie, mieście partnerskim Wrocławia.
 5. Fundacja Onkologika – edukująca na temat profilaktyki związanej z chorobami onkologicznymi na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska.
CZYTAJ WIĘCEJ:  Wałbrzych: Mieszkańcy zapłacą połowę ceny za bilety do Aqua Zdrój

Nagrody Prezydenta Wrocławia:

 1. Roman Bihun – zasłużony działacz osiedlowy oraz sportowy, który wieloletnią pracą na rzecz wrocławian wniósł ważny wkład w powojenną odbudowę miasta oraz w rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
 2. Krystyna Pączkowska – spadochroniarka, wielokrotna mistrzyni i wicemistrzyni Polski w skokach ze spadochronem, fotoreporterka „Przeglądu Sportowego”, członkini Aeroklubu Gliwickiego i WKS Śląsk Wrocław.
 3. Igor Salamon – od 2006 r. przewodniczący Wrocławskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce, działacz na rzecz propagowania kultury ukraińskiej oraz porozumienia pomiędzy mieszkającymi na Dolnym Śląsku grupami etnicznymi.
 4. Alicja Tchórz – wybitna pływaczka, reprezentująca barwy MKS Juvenia Wrocław, mistrzyni Europy na krótkim basenie i wielokrotna rekordzistka Polski.
 5. Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław” – powstał w 1952 roku, stając się kulturalną wizytówką Wrocławia oraz Dolnego Śląska nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. W zespole śpiewają i tańczą osoby w różnych grupach wiekowych.

Złota Odznaka Honorowa Wrocławia „Wrocław z wdzięcznością – Wratislavia Grato Animo” – zostanie wręczona podczas wieczornego koncertu, który organizowany jest z okazji 55-lecia Kabaretu Elita.

 1. Jerzy Skoczylas
 2. Leszek Niedzielski
 3. Stanisław Szelc
 4. Marek Łaciak
 5. Roman Gerczak
 6. Tadeusz Drozda

Oficjalne obchody Święta Wrocławia zakończy msza święta w intencji wszystkich mieszkańców Wrocławia w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim.

Odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia otrzymał Marek Krajewski.
Fot. UM Wrocławia
Tagi