6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Marek Krajewski kandydatem do tytułu tegorocznego Honorowego Obywatela Wrocławia

WARTO PRZECZYTAĆ

Marek Krajewski, wrocławski pisarz i autor kryminałów o słynnym komisarzu Eberhardzie Mocku został kandydatem do tytułu Civitate Wratislaviensi Donatus – Honorowego Obywatela Wrocławia 2023. Wniosek w tej sprawie złożyli Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia oraz Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej.

Marek Krajewski to wrocławski pisarz i filolog, a także były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji oraz serii powieści o komisarzu Edwardzie Popielskim, której akcja osadzona jest w przedwojennym polskim Lwowie. W 2005 roku zdobył Paszport „Polityki”, a 2015 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na wniosek Jacka Sutryka oraz Sergiusza Kmiecika, wrocławianin pretenduje do tegorocznego tytułu Civitate Wratislaviensi Donatus.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

– Wybór Marka Krajewskiego na tegorocznego Civitate Wratislaviensi Donatus jest dla nas bardzo naturalny – mówi Jacek Sutryk. – Chcemy nagrodzić kolejną osobę mocno związaną z kulturą, która poprzez literaturę rozsławia Wrocław, jego mieszkańców i historię miasta. Pan Marek Krajewski niejednokrotnie przez lata udowadniał, że potrafi to wspaniale robić, a w swoich książkach zawarł bogatą i ciekawą, a często nieznaną dotąd czytelnikom, historię Wrocławia– uzasadnia wybór kandydata prezydent Wrocławia.

Twórczość Marka Krajewskiego promuje Wrocław

Kandydat do tytułu tegorocznego Honorowego Obywatela Wrocławia jest uwielbiany przez tysiące czytelników. Powieści Marka Krajewskiego zostały sprzedane w nakładzie 1,5 mln egzemplarzy oraz przetłumaczone na 20 języków. Co więcej, w Teatrze Capitol już ponad 70 razy został odegrany musical pt. „Mock. Czarna burleska”, który powstał na motywach powieści wrocławskiego pisarza.

– Honorowe obywatelstwo Wrocławia, mojego rodzinnego miasta, którego przeszłości (i niemieckiej, i polskiej) poświęciłem wiele powieści, to dla mnie wielki zaszczyt. Z radością przyjąłem wiadomość, jaką przekazał mi kilka dni temu Pan Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, iż zostaje wszczęta formalna procedura przyznania mi tego zaszczytnego tytułu. Civitate Wratislaviensi Donatus to w ukochanym przeze mnie języku starożytnych Rzymian znaczy „obdarowany obywatelstwem Wrocławia”. Za ten dar in spe jestem już teraz ogromnie wdzięczny – komentuje nominację Marek Krajewski.

Rajcowie będą głosować nad wyborem tegorocznego Honorowego Obywatela Wrocławia podczas kwietniowej sesji. Uroczystość przyznania tytułu odbędzie się jak co roku 24 czerwca – w święto Wrocławia.

Zobacz również:  Zaginęła 15-letnia Zuzanna. Ostatni raz widziano ją w Tarasach Grabiszyńskich

– Mam nadzieję, że kandydatura Marka Krajewskiego spotka się z jednogłośnym poparciem radnych Wrocławia. Jest ona bezsprzecznie apolityczna. To pisarz o uznanej renomie, który swoją twórczością przyczynia się do promocji Wrocławia i jego historii na całym świecie – dodaje Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI