Słynna polska piosenkarka, ikona lat 50. i 60. XX w. Autorka „Wrocławskiej piosenki”, patronka pierwszego tramwaju Moderus Gamma w stolicy Dolnego Śląska. Twarz Marii Koterbskiej podziwiać możemy na dedykowanym muralu przy ulicy Teatralnej 26.

Fot. Bartosz Chochołowski (MPK Wrocław)
Dzieło powstało na skutek pracy duetu artystów działający pod szyldem Czary-Mury. Inicjatywa została zrealizowana pod patronatem MPK Wrocław.
„Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto”
Słynną frazę usłyszała cała Polska. MPK Wrocław postanowiło uhonorować artystkę w szczególny sposób. W końcu to ona była osobą, która rozsławiła nasze miejskie, niebieskie tramwaje. Został stworzony wyjątkowy mural, przedstawiający Marię Koterbską oraz tramwaj linii 17, o którym śpiewała – „przez Sępolno, Zalesie i Krzyki”.


– Tym wydarzeniem upamiętniamy ważną postać dla wrocławskiej społeczności. Piosenka, którą wykonywała pani Maria to dla nas swego rodzaju hymn, który rozsławił nasze niebieskie tramwaje. Z kolei mural jest wyraźnym i trwałym sposobem na spłatę długu wobec poprzednich pokoleń ludzi, którym jako wrocławianie naprawdę dużo zawdzięczamy – mówił Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.
Mural pojawił się w ważnym komunikacyjnie punkcie Wrocławia, przez który przejeżdża aż siedem linii tramwajowych. Będzie więc widoczny dla tysięcy pasażerów, podróżujących po mieście. Przybliżona w ten sposób zostanie postać Marii Koterbskiej zarówno mieszkańcom, jak i turystom.
Czary-Mury
Duet, który od podstaw stworzył to dzieło, tworzą Marek Grela, którego wiodącą techniką jest malarstwo i Marta Piróg, celująca w mozaice ceramicznej, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

– Nasz koncept łączy te dwie techniki. To bardzo misterna praca. W całej inicjatywie kluczowe jest dla nas to, by ocalić ważne postaci od zapomnienia. By przenosić je także do świadomości kolejnych pokoleń. Pani Maria większość życia spędziła na Śląsku, w Bielsku. My też jesteśmy ze Śląska, więc to dla nas bardzo symboliczne zadanie – wyjaśnił Marek Grela z grupy Czary-Mury.
Praca powstawała na budynku przy ulicy Teatralnej 26 w ciągu miesiąca. Ma blisko 260 metrów kwadratowych. Jest to własnoręczne wykonanie obojga artystów.