9.2 C
Wrocław
sobota, 25 marca, 2023

Mateusz Morawiecki: Staramy się robić wszystko żeby Odra się odrodziła

WARTO PRZECZYTAĆ

Dzisiaj o godzinie 16:00 w miejscowości Uraz odbyła się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego. Dotyczyła ona katastrofy ekologicznej spowodowanej skażeniem Odry. Już teraz wiemy, że w wodzie na terenie Wrocławia nie wykryto obecności rtęci. Co na temat sytuacji powiedział premier?

Odra na wysokości miejscowości Uraz. Fot. Joanna Bim.

Skażenie Odry. Co dalej?

Premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji podziękował i podkreślił działania służb mundurowych oraz wolontariuszy, którzy działają na rzecz oczyszczania rzeki. Zapowiedział także zaostrzenie kar wobec osób, które zanieczyszczają środowisko:

Dla mnie rzeczą ważną jest, że jeśli doszło do zatrucia toksynami, takie rzeczy się nie powtarzały. […] Jutro podczas Rady Ministrów będzie temu poświęcona debata w jaki sposób zaostrzyć przepisy przeciwko tym przestępcom, którzy zrzucają różne chemiczne substancje do cieków wodnych, do rzek, do jezior. Nie przesądzam co tutaj się stało tylko zaznaczam, że kary w takiej sytuacji powinny być jeszcze bardziej surowe.

Przyczyny zakażenia Odry są jednak dalej nieznane:

Piękna polska przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem, dobrem narodowym – lasy, jeziora, rzeki i dlatego zrobię wszystko nie tylko aby do końca wyjaśnić przyczyny tego fatalnego, ekologicznego zdarzenia, ale również dodatkowo aby na przyszłość budować mechanizmy zabezpieczające, prewencyjne – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Ogromne ilości martwych ryb

Skażenie epidemiologiczne Odry to zamach na naturę, którego skutki już teraz odczuwają boleśnie zwierzęta. Niepokojące wieści w tym temacie przekazuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia. W dzisiejszym komunikacie poinformowali, że z fosy miejskiej wyłowiono 50 kg martwych ryb. Obecnie policja pobrała próbki wody do badań. Z pierwszych analiz wiadomo, że w stawach i w zbiornikach wodnych na terenie Wrocławia nie wykryto rtęci. Szczegółowe wyniki badań będą znane jutro. Od początku sierpnia wędkarze i ochotnicy wyciągnęli z Odry 10 ton śniętych ryb, a liczba wciąż rośnie. W dalszym ciągu trwa usuwanie martwych ryb z Parku Szczytnickiego. Zbiorniki będą pod stałą obserwacją. Mieszkańcy proszeni są o unikanie kontaktu z wodą.

Premier sypnął dwoma dymisjami

Przypominamy, że Mateusz Morawiecki zdecydował o odwołaniu prezesa Wód Polskich – Przemysława Dacy oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska – Michała Mistrzaka. W posiedzeniu sztabu kryzysowego zorganizowanego 13 sierpnia nie brał udziału wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Były senator Prawa i Sprawiedliwości mimo posiadania wiedzy o zanieczyszczeniu rzeki już 3 sierpnia, nie podjął w tej sprawie stosownych i wymaganych kroków. W naszej sondzie 77,17% z Was zagłosowało, że polityk powinien podać się do dymisji.

Bierność wobec katastrofy

Już na wcześniejszych spotkaniach z prasą premier wskazywał na zbyt wolną reakcję urzędników państwowych.

Jeżeli dojdę do takiego wniosku, że doszło do poważnego naruszenia obowiązków lub zbyt wolnego działania, to będą wyciągane kolejne konsekwencje – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Mimo tych zapewnień dymisji doczekały się tylko dwie osoby. Bierność władzy może mieć katastrofalne konsekwencje dla naszego ekosystemu, a próby usunięcia skutków skażenia mogą okazać się wyjątkowo kosztowne dla budżetu państwa.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI