6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Miasto zaprasza wrocławskie instytucje do udziału w Nocy Muzeów

WARTO PRZECZYTAĆ

Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia zaprasza wrocławskie muzea, galerie i instytucje kultury do udziału w Nocy Muzeów, która odbędzie się 20 maja. We Wrocławiu, wydarzenie to organizowane jest od 10 lat i co roku budzi wielkie zainteresowanie.

By wziąć udział w Nocy Muzeów i stać się częścią tego niezwykłego wydarzenia, instytucje muszą skorzystać z formularza zgłoszeniowego. Jest on dostępny do 20 marca. Program i szczegółowe informacje zostaną opublikowane w kwietniu na oficjalnej stronie Nocy Muzeów we Wrocławiu na Facebooku oraz na www.wroclaw.pl.

Informacje dla odwiedzających są bardzo proste — wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane podczas imprezy jest bezpłatny. Do niektórych instytucji obowiązują jednak wcześniejsze zapisy.

Noc Muzeów tradycją wielu miast europejskich

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Organizowana jest zawsze w trzeci weekend maja i powiązana jest z obchodami Święta Muzealnika. Głównym celem tej imprezy jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.

10 lat Nocy Muzeów we Wrocławiu

Noc Muzeów we Wrocławiu organizowana jest od ponad dziesięciu lat. Podczas pierwszej edycji koordynowanej przez Wydział Kultury UMW udział wzięło siedem muzeów i jedna galeria. Przez lata formuła rozszerzała się, dołączyły galerie, instytucje i domy kultury, kościoły różnych wyznań, kina i inne ciekawe miejsca. W zeszłorocznej Nocy Muzeów udział wzięło 76 instytucji (muzea, galerie, instytucje prowadzone przez organizacje pozarządowe, domy kultury, kino Nowe Horyzonty, Narodowe Forum Muzyki, Hydropolis i inne), zorganizowano ponad 150 wydarzeń (m.in. wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty).

Trudno określić frekwencję, gdyż jest to impreza niebiletowana, ale można założyć, że każdego roku muzea i galerie odwiedza około 20 tysięcy osób. W 2022 roku samo Muzeum Miejskie Wrocławia podczas Nocy Muzeów odwiedziło ponad 11 tysięcy osób, Muzeum Architektury 4700 osób, Centrum Historii Zajezdnię 4600 osób.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI