Ładowanie

Dominik Szoka i Maciej Ryba, opiekunowie w Wydziale Zwierząt Kopytnych.

Międzynarodowy Dzień Opiekuna Zwierząt. Bez nich nie byłoby żadnego zoo

4 października, 2023

Dominik Szoka i Maciej Ryba, opiekunowie w Wydziale Zwierząt Kopytnych. Fot. ZOO Wrocław

4 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Opiekuna Zwierząt. Opiekunowie zwierząt w zoo są ludźmi z wielkim sercem i pasją. To ciężka fizyczna praca, do której potrzeba końskiego zdrowia.

Beata Niewęgłowska, opiekun w Wydziale Ssaków Drapieżnych. Fot. ZOO Wrocław

Żadne zoo nie mogłoby bez nich istnieć. 4 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Opiekuna Zwierząt. Na tą samą datę przypada także Światowy Dzień Zwierząt.

Z miłości do zwierząt

Każda historii opiekunów wrocławskiego zoo zaczyna się tak samo – od miłości do zwierząt. Tych małych i większych, domowych i egzotycznych. Wśród pracowników zoo są właściciele psów i kotów, synowie i córki rolników z doświadczeniem w pracy w gospodarstwie, czy też posiadacze bogatych kolekcji terrarystycznych. Praca w zoo to jednak nie tylko przyjemność, ale i ogromny obowiązek.

Nasze zoo jest czynne 365 dni w roku, a zwierzęta wymagają opieki codziennie bez wyjątku. Kierownicy muszą zaplanować grafik także na weekendy i święta. Praca naszych opiekunów jest podstawą funkcjonowania naszego zoo. W ich święto szczególnie dziękuję za ich wysiłek, wiedzę, zaangażowanie i serce dla zwierząt – mówi Joanna Kasprzak – Prezes Zarządu ZOO Wrocław.

Dla wielu osób praca opiekuna zwierząt brzmi jak wymarzone zajęcie i rzeczywiście nim jest, o ile ma się świadomość, z czym to się tak naprawdę wiąże. Większość opiekunów to osoby z wykształceniem kierunkowym, często wyższym, które nie boją się ciężkiej pracy.

Praca opiekuna zwierząt w ogrodzie zoologicznym to niejednokrotnie spełnienie marzeń wielu studentów i absolwentów kierunków przyrodniczych – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna wrocławskiego zoo. – Wbrew pozorom nie polega ona jedynie na obserwacji zwierząt i bezpośrednim z nimi kontakcie. Trzeba pamiętać, że praca ta jest bardzo wymagająca również fizycznie. Potrzeba do niej nie tylko kompetencji, ale także ogromnej pasji i samozaparcia oraz kreatywności w urozmaicaniu podopiecznym codzienności – dodaje.

Niemal 100 opiekunów zajmuje się ponad 10 tys. zwierzętami

We Wrocławskim zoo pracuje niemal 100 opiekunów. Mieszka tam ponad 10 tysięcy zwierząt, ponad 1100 gatunków. Niektórzy zajmują się tylko kilkoma z nich, lecz dużymi lub licznymi. Opiekunowie hipopotamów są także przypisani do manatów i dikdików, jednych z najmniejszych antylop świata. Opiekunowie płetwonogich zajmują się kotikami afrykańskimi i fokami pospolitymi, ale na dokładkę także setką pingwinów przylądkowych, mających zaplecze po sąsiedzku z kotikami. A poznanie 100 imion i cech każdego z pingwinów to sam czubek góry lodowej opieki nad tymi ptakami.

Inni zajmują się setkami gatunków, na przykład ryb w Afrykarium, Akwarium lub bezkręgowców w Terrarium. Ta opieka wygląda jednak zupełnie inaczej. Zakres obowiązków w różnych wydziałach hodowlanych jest niemożliwy do porównania. Praca w każdym z wydziałów jest równie ważna, by zoo było bezpiecznym domem dla zwierząt.

Tagi