Ładowanie

Uczelnie decydują się na podwyżki cen za zakwaterowanie w domach studenckich. O ile wzrosną ceny za miejsca w akademikach?

Miejsca w akademikach we Wrocławiu coraz droższe. Ile zapłacą studenci?

3 lipca, 2023

Uczelnie decydują się na podwyżki cen za zakwaterowanie w domach studenckich. O ile wzrosną ceny za miejsca w akademikach? Uniwersytet Wrocławski. Fot. Wikipedia

Wraz z nowym rokiem akademickim studenci we Wrocławiu staną przed nowym wyzwaniem. Uczelnie decydują się na podwyżki cen za zakwaterowanie, w związku z inflacją i rosnącymi kosztami utrzymania domów studenckich. O ile wzrosną ceny za miejsca w akademikach?

We Wrocławiu mieszka obecnie ponad 110 tysięcy studentów, a według danych raportu Antal, około 70 tysięcy stanowią przyjezdni. Wielu z nich od nowego roku będzie musiało zmierzyć się z wyższymi kosztami zakwaterowania. Ile zapłacą za miejsca w akademikach poszczególnych wrocławskich uczelni?

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski, jedna z największych uczelni we Wrocławiu, posiada pięć domów studenckich: Dwudziestolatkę, Kredkę, Ołówek, Parawanowca i Słowiankę. Ceny pokoi zależą od standardu i liczby osób zamieszkujących pomieszczenie. W ubiegłym roku najtańszy pokój, który był współdzielony z drugą osobą, kosztował 585 zł. Teraz jednak ceny takich pokoi wynoszą już od 700 do 800 zł za osobę. Natomiast pokoje jednoosobowe to wydatek przekraczający 1000 zł.

Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska, kolejna renomowana uczelnia, posiada własne miasteczko studenckie znanego jako Wittigowem. Składa się ono z pięciu 10-piętrowych budynków. W minionym roku ceny wzrosły o 15 procent, a władze uczelni zapowiadają, że utrzymają się na tym samym poziomie w obecnym i kolejnym roku akademickim. Studenci mają do wyboru pokoje jednoosobowe (830-900 zł), dwuosobowe (570-640 zł) i trzyosobowe (500 zł).

Uniwersytet Przyrodniczy

Uniwersytet Przyrodniczy oferuje kilka domów studenckich, w tym cztery w centrum miasta niedaleko placu Grunwaldzkiego — Centaur, Labirynt, Talizman i Zodiak, oraz dwa na Biskupinie — Raj i Arka. W zeszłym roku opłaty wzrosły do kwot od 582 zł do 1502 zł za miesiąc. Pokój dwuosobowy kosztował zwykle nieco ponad 600 zł. Ceny na nadchodzący rok akademicki zostaną ustalone we wrześniu.

Uniwersytet Ekonomiczny

Uniwersytet Ekonomiczny ma dwa akademiki — Ślężak i Przegubowiec. Od nowego roku akademickiego ceny wzrosną za miejsce w pokoju dwuosobowym z 680 zł na 780 zł, a pokój dla jednej osoby z 1000 zł na 1300 zł.

Uniwersytet Medyczny

Uniwersytet Medyczny dysponuje dwoma akademikami — Bliźniakiem i Jubilatką. W zeszłym roku ceny wynosiły 470 zł za miejsce w pokoju trzyosobowym oraz 500-600 zł za miejsce w pokoju dwuosobowym.

Akademia Wychowania Fizycznego

Akademia Wychowania Fizycznego posiada dwa akademiki — Olimpię oraz Spartakusa. W kończącym się roku akademickim ceny wynosiły 450 zł za miejsce w pokoju trzyosobowym, 500-600 zł za miejsce w pokoju dwuosobowym i 800 zł za miejsce w pokoju jednoosobowym.

Tagi