Ładowanie

Miejski program in vitro no limit. Chętnych nie brakuje

2 lutego, 2024

fot. UM Wrocławia

Od stycznia 2024 roku do miejskiego programu in vitro no limit zgłosiło się już 76 par. Kwota dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka wzrosła z 5 do 10 tys. zł.

Program in vitro prowadzony we Wrocławiu, zakłada dofinansowanie kosztów jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary, pozostającej w związku małżeńskim lub partnerskim, zakwalifikowanej do programu. Do tej pory dzięki dofinansowaniu na świat przyszło 238 dzieci.

Zobacz teżJedyne takie urządzenie w Polsce. Pomaga przy usuwaniu tętniaków i guzów mózgu

Zmiany w miejskim programie in vitro

Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom wrocławian – miasto udoskonaliło program i od stycznia br. dwukrotnie zwiększano kwotę dofinansowania dla par starających się o dziecko.

– Budżet miejskiego programu wzrósł z 800 tys. zł (w poprzednich latach) do 2 mln zł w 2024 roku. Ta kwota została podzielona na pięć klinik, które zostały wybrane w drodze konkursu i biorą udział w programie. W przypadku wyczerpania tej kwoty, we wszystkich placówkach miasto deklaruje zwiększenie budżetu – informuje Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.  

Nowe zasady będą obowiązywały do czasu wprowadzenia rządowego programu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samorząd nie może bowiem finansować tych samych świadczeń zdrowotnych, za które płaci już Narodowy Fundusz Zdrowia.

 Nie wiemy jeszcze kiedy i na jakich zasadach kliniki będą mogły pomagać parom na koszt NFZ. Dlatego znieśliśmy limity budżetowe i dwukrotnie zwiększyliśmy kwotę dofinansowania. W przypadku wejścia w życie rządowego programu, kolejny raz zmodyfikujemy miejskie przepisy, tak by nadal wspierać pary, starające się o dziecko – przypomina Joanna Nyczak.

Popularność programu in vitro

Dotychczas do Wrocławskiego Programu In Vitro mogło zgłosić się rocznie ok. 170 par. Zainteresowanie tego typu wsparciem jest ogromne. Tylko w styczniu tego roku chęć udziału w programie wyraziło 76 par. Miasto deklaruje, że każda para, która się zgłosiła i spełnia kryteria, będzie mogła skorzystać z dofinansowania procedury in vitro. Jeśli dojdzie do wyczerpania kwoty 2 mln zł we wszystkich podmiotach, miasto ogłosi dodatkowy konkurs i budżet programu zostanie zwiększony.

Lista klinik, które biorą udział w programie:

  • InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa, ul. Dąbrowskiego 44, 50- 457 Wrocław
  • POLMEDIS Sp. z o. o. spółka komandytowa, ul. Partynicka 4, 53-031 Wrocław
  • Kliniki i Laboratoria Medyczne INVICTA, ul. Grabiszyńska 186/1b. 53-235 Wrocław
  • GAMETA WROCŁAW, ul. Chorwacka 41/U1, 51-107 Wrocław
  • Gyncentrum Sp. z o. o, pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław  
Tagi