Ładowanie

Młode pantery śnieżne w sierpniu

Młode pantery śnieżne z wrocławskiego zoo otrzymały imiona

24 października, 2023

Młode pantery śnieżne w sierpniu fot. ZOO Wrocław

W maju we wrocławskim zoo urodziły się dwie pantery śnieżne. Młode samice irbisa nazwano: Kara i Asha. Imiona nawiązują do pasm i szczytów górskich.

Córki Nastasji i Nurka otrzymały imiona Kara i Asha. Nawiązują one do masywu górskiego Gaszerbrum (Gasherbrum) oraz Karakorum – łańcucha górskiego, gdzie masyw ten się znajduje.

Pantery śnieżne w ogrodach zoologicznych bardzo często są nazywane na cześć górskich szczytów i pasm. Przykładowo, starszy brat naszych bliźniaczek, który w tym roku wyjechał do zoo we Francji, nosi imię Makalu – tak jak piąty szczyt świata. Chcieliśmy podtrzymać tę tradycję, a ponadto uczcić Andrzeja Bargiela, skialpinistę i himalaistę, który zjechał na nartach z najwyższych szczytów Karakorum. W tym roku dokonał tego wyczynu na Gasherbrum I i II. Ponadto kilka lat temu zdobył tytuł Śnieżnej Pantery – alpinistyczne wyróżnienie za zdobycie najwyższych szczytów byłych republik radzieckich, co jest dla niego motywacją do aktywnego mówienia o zagrożeniach dla panter śnieżnych w naturze – informuje Weronika Skupin, rzecznik prasowy ZOO Wrocław.

Pantery od momentu narodzin znacząco urosły. Młode samice są aktywne i ruchliwe i przez większość dnia trzymają się razem. Z okazji Dnia Pantery Śnieżnej zwierzęta dostały specjalny poczęstunek oraz prezenty od partnera adopcyjnego – TIM Catering i drużyny Panthers Wrocław. Na ich wybiegu opiekunowie rozłożyli piłki do futbolu amerykańskiego.

Ochrona panter śnieżnych

Panter śnieżnych zostało w naturze około 6 tysięcy. Irbisy żyją w kilkunastu państwach środkowej Azji, w wysokich partiach pasm górskich. Przemieszczają się coraz wyżej w poszukiwaniu siedlisk. Lokalna ludność często tępi pantery śnieżne jako drapieżniki zagrażające ich zwierzętom hodowlanym. Wrocławskie zoo i Fundacja ZOO Wrocław – DODO od lat wspierają Snow Leopard Trust w ochronie panter śnieżnych w ich naturalnym środowisku. Organizacja ta bada irbisy w 12 krajach występowania, chroni i edukuje o nich. Finansuje między innymi zakładanie fotopułapek pomagających monitorować obecności panter śnieżnych, ale też program edukacji ludzi zamieszkujących w ich sąsiedztwie. Zapobiega wypasowi zwierząt gospodarskich w coraz wyższych partiach gór, a jednocześnie daje alternatywne dla kłusownictwa źródło dochodu oferując lokalnej społeczności pracę przy wytwarzaniu rękodzieła artystycznego z filcu, wełny owczej i wielbłądziej.

Oddaj ubrania i pomóż panterom!

Dzięki akcji Fundacji DODO “Ubrania do oddania”, każdy z nas może pomóc panterom. Wystarczy przygotować paczkę z tekstyliami, a następnie zamówić bezpłatnego kuriera w ramach kampanii “Uratujcie z Fundacją Zoo Wrocław Dodo ginące gatunki zwierząt Azji!”.

Jednym z ogromnych obciążeń dla środowiska i jego bioróżnorodności jest przemysł odzieżowy, a szczególnie zagrożonym przez ten przemysł kontynentem jest Azja. Oddając zalegające w szafie ubrania i tekstylia sprawiamy, że na konto Fundacji DODO trafiają środki finansowe na ratowanie zagrożonych gatunków – panter śnieżnych, świń wisajskich, jeleni alfreda, pangolinów, nosorożców indyjskich i świneczek karłowatych – mówi Marta Gondek, Prezes Zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

Można oddać ubrania nowe i używane,  które znajdują się w dobrym stanie (czyste, bez dziur, bez plam). Mogą być to:  

  • wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej, niemowlęcej;
  • buty połączone w pary;
  • akcesoria: np. torebki, plecaki;
  • dodatki: np. czapki, szaliki;
  • tekstylia domowe, np: koce, pościel (biżuterię, bieliznę, zabawki)

Akcja trwa do 23 listopada. Szczegóły dostępne są TUTAJ.

GALERIA

Zdjęcie 4 z 8

Pantery śnieżne Kara i Asha, fot. ZOO Wrocław

Tagi