Ładowanie

Na terenie Nadleśnictwa Żmigród w Dolinie Baryczy wsiedlono osiem młodych sokołów wędrownych. Wśród ptaków znajdują się same samce.

Młode sokoły wędrowne znalazły dom w Dolinie Baryczy

26 lipca, 2023

Na terenie Nadleśnictwa Żmigród w Dolinie Baryczy wsiedlono osiem młodych sokołów wędrownych. Wśród ptaków znajdują się same samce. Fot. Jakub Wencek – Obrazy Lasu

Na terenie Nadleśnictwa Żmigród w Dolinie Baryczy wsiedlono osiem młodych sokołów wędrownych. Wśród ptaków znajdują się same samce.

Młode sokoły zostały pozyskane z prywatnych hodowli. Mają około 40 dni. Ptaki na razie mieszkają w wolierze adaptacyjnej, gdzie będą dokarmiane przez opiekunów, zanim nie nauczą się polować. Zwierzęta po wkroczeniu w dorosłe życie mogą osiedlić się właśnie w Dolinie Baryczy.

– Sokoły wędrowne, kiedy nauczą się latać, przez dwa-trzy lata krążą po całej Europie. Przy czym samce częściej wracają w miejsca, gdzie zostały wypuszczone na wolność. Zatem jest szansa, że wypuszczone na wolność ptaki za jakiś czas osiądą na stałe w Dolinie Baryczy – opowiada Dariusz Kraśniewski, opiekun sokołów w Dolinie Baryczy, pracownik Nadleśnictwa Żmigród.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Sokoły w Dolinie Baryczy

W Dolinie Baryczy oprócz ośmiu młodych samców można spotkać też trzy pary sokołów wędrownych, w tym Zdenkę i Borka, które w tym roku ponownie zostały rodzicami. Ptaki można obserwować za pomocą kamery Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół. Istnieje też prawdopodobieństwo, że na tym malowniczym obszarze mieszkają jeszcze inne osobniki – dwie albo nawet trzy pary sokołów.

Tagi