Ładowanie

Most Grunwaldzki służy wrocławianom od 113 lat. Rozpoczęły się przygotowania do remontu kapitalnego przeprawy.

Most Grunwaldzki przejdzie kapitalny remont. Jest już przetarg

13 lipca, 2023

Most Grunwaldzki służy wrocławianom od 113 lat. Rozpoczęły się przygotowania do remontu kapitalnego przeprawy. Fot. ZDiUM

Należy do najbardziej znanych mostów w Polsce, jeżeli nie na świecie. Most Grunwaldzki służy wrocławianom od 113 lat, a jego ostatni remont miał miejsce 30 lat temu. Rozpoczęły się przygotowania do remontu kapitalnego przeprawy. Kiedy ruszą prace i jaki będzie ich zakres?

To jedyny tego typu obiekt w Polsce, po którym jeżdżą zarówno tramwaje, jak i autobusy. Dzięki oryginalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym Most Grunwaldzki jest jedyny w swoim rodzaju i od lat zdobi wrocławskie pocztówki, sławiąc miasto. Po 30 latach przyszedł czas na kolejny remont, do którego już ruszyły przygotowania.

Remont kultowej przeprawy. Most Grunwaldzki zostanie odnowiony

Po wykonaniu przeglądu stan techniczny Mostu Grunwaldzkiego został oceniony na niezbyt dobry. Jego nośność aktualnie wynosi 30 ton, a jeżeli nie przystąpi się do remontu, będzie się ona obniżać. Ustalono zakres prac, koniecznych do wykonania:

  • wymiana płyty pomostowej,
  • zabezpieczenie obiektu przed korozją,
  • analiza podniesienia nośności do 40 ton,
  • wymiana chodników i odnowienie balustrad,
  • gruntowny remont sieci trakcyjnej i położenie nowego torowiska,
  • renowacja oświetlenia,
  • umocnienie skarpy, remont podpór i łożysk.

Ruszyły prace przygotowawcze do planowanego remontu. 12 lipca ZDiUM ogłosił przetarg na projekt. Wybrany wykonawca będzie miał na to zadanie rok od momentu podpisania umowy. Mimo wszystko tak duże zadanie wymaga czasu — remont rozpocznie się prawdopodobnie dopiero w okolicach 2025 roku.

Tagi