13.7 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

MPK Wrocław od sierpnia dowiezie osoby z niepełnosprawnościami do pracy

WARTO PRZECZYTAĆ

MPK Wrocław oraz Dolnośląskie Forum Integracyjne podjęło się realizacji nowego projektu. Przewoźnik bezpłatnie zawiezie osoby z niepełnosprawnościami do miejsc pracy oraz na rehabilitację.

Przedstawiciele MPK Wrocław oraz Dolnośląskiego Forum Integracyjnego. Fot. materiały prasowe

Akcja rusza w sierpniu i planowo potrwa trzy miesiące. Po tym czasie obie strony zobaczą, jak układała się współpraca oraz zdecydują, w jakim kierunku może się ona rozwinąć. Inicjatywa realizowana jest pod patronatem Biura Wrocław Bez Barier.

Pilotażowy projekt, który przełamuje bariery

MPK Wrocław zorganizuje dojazd osób z niepełnosprawnościami do Elektromechanicznej Spółdzielni Inwalidów „Elwat” oraz Stowarzyszenia „Ostoja”, w którym realizowane warsztaty terapii zajęciowej. Pilotażowy projekt zakłada, że przewoźnik przywiezie i zawiezie blisko dwudziestoosobową grupę pracowników i pacjentów.

Przełamywanie barier w MPK Wrocław ma bardzo konkretny wymiar – dowieziemy osoby z niepełnosprawnościami do pracy oraz na rehabilitację. Mam bowiem świadomość, że najważniejsza w ich kontekście jest aktywizacja – tak zawodowa, jak i społeczna. To podstawa rzeczywistej pomocy. Dlatego z pilotażowym programem ruszymy już w sierpniu – informował Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

– Cieszę się, że we współpracy z MPK Wrocław możemy pomóc wielu wrocławskim rodzinom, które nie są w stanie w codziennym trybie zorganizować dojazdów swoich bliskich do pracy i na ćwiczenia. To absolutnie podstawowe rzeczy dla osób z niepełnosprawnościami. Liczę, że cały projekt będzie mógł w przyszłości ewoluować i będziemy mogli pomóc kolejnym potrzebującym – mówił Kamil Chomentowski, prezes Stowarzyszenia Dolnośląskie Forum Integracyjne.

Działania MPK Wrocław na rzecz potrzebujących

To nie pierwsza inicjatywa przewoźnika, która ma na celu pomoc osobom o szczególnych potrzebach. MPK regularnie dowozi grupy niepełnosprawnych uczniów na lekcje do szkół. Razem z Fundacją Potrafię Pomóc, organizowało szkolenia dla motorniczych i kierowców w kontekście pomocy pasażerom z niepełnosprawnościami i świadomości, z jakimi problemami mierzą się na co dzień. Obecnie blisko dwie trzecie tramwajów posiada niską podłogę. Pojazdy wyposażone są w specjalne platformy podjazdowe dla wózków inwalidzkich, widoczne tablice kierunkowe, a część z nich specjalne światła na poręczach, które ułatwiają poruszanie się osobom niedowidzącym.

Zobacz również:  Jelenia Góra: Ulice Agnieszkowska oraz Myśliwska do przebudowy

Fot. materiały prasowe

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI