6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Mrożenie materiału genetycznego osób chorych onkologicznie – we Wrocławiu rusza pilotażowy program

WARTO PRZECZYTAĆ

Nowotwory złośliwe stanowią współcześnie jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych na całym świecie.  Leczenie chorób onkologicznych, zwłaszcza chemioterapią, wpływa na płodność i układ płciowy pacjentów.  W skrajnych przypadkach leczenie może prowadzić nawet do trwałej niepłodności.

Warto podkreślić, że współczesna medycyna dysponuje różnymi sposobami zwiększającymi możliwość zachowania płodności po leczeniu onkologicznym. Co istotne, zabezpieczenie płodności u pacjentów onkologicznych, określane terminem oncofertility, jest możliwe zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dlatego Wrocław rozpoczyna pilotażowy program polityki zdrowotnej pn. „Zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Wrocławia chorych onkologicznie na lata 2022-2023”.

– Adresatami programu są mieszkańcy Wrocławia w wieku od 18. do 40. roku życia, u których stwierdzono ryzyko utraty płodności w związku ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową.  Mają oni prawo skorzystać z dofinansowania do jednej procedury zabezpieczenia płodności na okres 24 miesięcy (mrożenie materiału genetycznego) – tłumaczył Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UWM.

Prawo w Polsce umożliwia mrożenie materiału genetycznego pacjentek i pacjentów chorych ma raka, jednak NFZ nie zapewnia finansowania tych procedur. Budżet programu  we Wrocławiu na lata 2022-2023 to 300 000 zł. Szacowany koszt jednostkowy uczestnictwa wynosi odpowiednio: 2 340 zł dla mężczyzn i 6 300 zł dla kobiet.  Pilotaż obejmie 30 kobiet i 30 mężczyzn. W piątek 17, czerwca, ogłoszony został konkurs na operatora medycznego, który będzie kwalifikował pacjentów, pobierał i mroził materiał genetyczny.

To doskonały pomysł – ocenia prof. Alicja Chybicka, która od czterdziestu pięciu lat walczy o życie chorych na nowotwory dzieci. – Wrocław był pierwszym miastem, które zdecydowało się finansować szczepienia  przeciwko HPV dla chłopców i  jednym z niewielu, które dofinansowuje procedury In vitro, a to kolejny ważny program. Teraz kluczowe będzie dotarcie z odpowiednią informacją do pacjentów.

Szacuje się, że problemem niepłodności może być dotkniętych ponad 42 tys. mieszkańców Wrocławia. W tej grupie są także osoby, które z powodu zachorowania na nowotwory złośliwe nie mogły zrealizować swoich planów. 

Zobacz również:  Sondaż wyborczy. Jacek Sutryk z wysokim poparciem wygrywa w pierwszej turze

Mat. pras. UM Wrocławia

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI