2.4 C
Wrocław
środa, 7 grudnia, 2022

Mural i tramwaj imienia Marii Koterbskiej. Wrocław pamięta o swojej historii

WARTO PRZECZYTAĆ

Mural upamiętniający Marię Koterbską można podziwiać już na przy ulicy Teatralnej. To jej również dedykowany jest pierwszy tramwaj Moderus Gamma. Dzisiaj odbyło się uroczyste spotkanie, w którym przypomniano znaczenie artystki dla Wrocławia. Wzięli w nim udział twórcy muralu, prezes MPK Wrocław oraz syn piosenkarki – Roman Frankl.

fot. Joanna Bim

Mural powstawał na budynku przy ulicy Teatralnej 26, a jego twórcami są artyści z duetu Czary – Mury. Inicjatywa została zrealizowana pod patronatem MPK Wrocław. Artyści na pamiątkę otrzymali autentyczne tablice z tramwaju 17. Na spotkaniu zostały one podpisane przez syna Marii Koterbskiej oraz prezesa MPK Wrocław. Podczas następnej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przekazane na licytację.

Ikona lat 50. i 60. XX w

Maria Koterbska rozsławiła nasze miasto „Wrocławską piosenką”. Śpiewała w niej między innymi o wrocławskich tramwajach. „Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto. Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki niesie melodię wrocławski wiatr.” Na pamiątkę jej niezwykłej osoby powstał mural, który znajduje się przy ulicy Teatralnej, a tramwaj linii 17 został nazwany jej imieniem.

Nieczęsto się zdarza, aby jakieś miasto czy kraj tak ciągle dbało o to, żeby pamiętać o tak wspanialej artystce i piosenkarce wielkiego kalibru. – mówił Roman Frankl, syn Marii Koterbskiej.

Syn piosenkarki wspomina też, że w domu Maria Koterbska była przede wszystkim wspaniałą mamą i żoną.

Jak wracała do domu po koncertach, to zabierała się natychmiast do gotowania i sprzątania domu. Była kierownikiem i dyrektorem. Zarządzała tym rodzinnym przedsięwzięciem. Przede wszystkim była jednak wspaniałą i kochającą matką. – opowiadał Roman Frankl.

“Wrocławska piosenka” hymnem Wrocławia

Postać Marii Koterbskiej wiele znaczyła dla Wrocławia, dlatego MPK Wrocław chce, by pamięć o niej była kultywowana. Od momentu, gdy na świat wyszła piosenka poświęcona naszemu miastu, piosenkarka na stałe zapisała się w historii metropolii.

Mam poczucie, że ta piosenka jest po części hymnem MPK. Pani Maria Koterbska wybitna polska artystka jest honorowym pracownikiem MPK. Taki tytuł zyskała na 60 rocznicy uruchomienia naszej pierwszej linii we Wrocławiu, stąd staramy się tę pamięć pielęgnować, ale też zrobić wszystko, aby następne pokolenia o Pani Marii pamiętały. Będziemy konsekwentnie mówić jak ważna była dla Wrocławia i dla MPK. – informował Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Powstanie „Wrocławskiej Piosenki”

„Wrocławska Piosenka” miała ogromną wartość dla naszego miasta w momencie jej powstania. W latach powojennych na rynku muzycznym dominowały utwory o Warszawie. Dzięki piosence Marii Koterbskiej ludzie zaczęli śpiewać o Wrocławiu i niebieskich tramwajach.

To była pierwsza po wojnie piosenka o Wrocławiu. Wcześniej propaganda wojenna spowodowała, że śpiewaliśmy tylko o Warszawie. Tym razem usłyszeliśmy, że jest też Wrocław. – poinformował Krzysztof Balawejder

Artystka bardzo miło wspominała Wrocław, a także często przyjeżdżała do naszego miasta. „Wrocławską Piosenkę” ceniła sobie wyjątkowo mocno, co potwierdzała śpiewając ją dla publiczności na każdym swoim koncercie.

Było kilka piosenek, które mama szczególnie kochała i zawsze śpiewała na wszystkich swoich koncertach. I przede wszystkim to były wrocławskie tramwaje. To tak fanastycznie skomponowana piosenka. Az trudno uwierzyć, ze powstała w pociągu w czasie jazdy na koncert z Katowic do Wrocławia. – wspominał Roman Frankl.  

Mural w centrum Wrocławia

Mural pojawił się w ważnym komunikacyjnie punkcie Wrocławia. Przejeżdża obok niego, aż siedem linii tramwajowych.

Myślę, ze ten mural będzie pięknie wpisywał się w nasz Wrocław. Ciągle zmieniający się, ale pamiętający o swojej historii i swoich korzeniach. – skomentował Krzysztof Balawejder.

Za powstanie muralu odpowiedzialni byli artyści z duetu Czary-Mury. W ciągu miesiąca uwiecznili oni postać piosenkarki na ścianie o powierzchni blisko 260 metrów kwadratowych.

Nasz koncept łączy te dwie techniki. To bardzo misterna praca. W całej inicjatywie kluczowe jest dla nas to, by ocalić ważne postaci od zapomnienia. By przenosić je także do świadomości kolejnych pokoleń. Pani Maria większość życia spędziła na Śląsku, w Bielsku. My też jesteśmy ze Śląska, więc to dla nas bardzo symboliczne zadanie – wyjaśnił Marek Grela z grupy Czary-Mury.

Wyjątkowy tramwaj imienia Marii Koterbskiej

Maria Koterbska jest patronką pierwszego tramwaju Moderus Gamma w stolicy Dolnego Śląska. Mieszkańcy mogą już nim podróżować. Wielu przejezdnych cieszy się z podjętej inicjatywy miasta.

Mieszkańcy jeżdżą tramwajem od kilku miesięcy. Wysyłają nam zdjęcia, a także śpiewają w nim. To jest dla nas największa radość, ze tramwaj spodobał się mieszkańcom, bo dla mieszkańców to robimy. – skomentował Krzysztof Balawejder.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3