9.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Na Dolnym Śląsku rośnie liczba firm zakładanych przez Ukraińców

WARTO PRZECZYTAĆ

Od marca 2022 r. powstało na Dolnym Śląsku ponad 600 nowych firm założonych przez obywateli Ukrainy. 75 proc. z nich działa we Wrocławiu.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

W ciągu roku Ukraińcy założyli w Polsce 17,8 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych i ponad 4 tys. spółek kapitałowych. Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika również, że najwięcej firm powstało na Mazowszu (24 proc.) oraz Dolnym Śląsku (15 proc.) i Małopolsce (14 proc.). Najwięcej założonych przedsiębiorstw specjalizuje się w budownictwie (prawie 25 proc.). Popularnością cieszą się też firmy związane z informacją i komunikacją (17 proc.) oraz działalność usługową (14 proc.). Na Dolnym Śląsku pojawiło się w sumie ponad 600 ukraińskich biznesów, z czego około 75 proc. zarejestrowano we Wrocławiu.

Prawie połowę firm założyły obywateli Ukrainy

Z danych CEiDG wiadomo, że od marca 2022 r. do stycznia 2023 r., aż 41 proc. ukraińskich firm powstało z inicjatywy kobiet. Nowe przedsiębiorstwa założyli zarówno uchodźcy wojenni, jak i osoby, które zamieszkały w naszym kraju jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Obywatelki Ukrainy najwięcej biznesów zarejestrowały jako działalność usługową (31 proc.). Ich przedsiębiorstwa zajmują się też informacją i komunikacją (12 proc.) oraz handlem oraz administrowaniem i działalnością wspierającą (10 proc.).

Zobacz też: Wrocław jest chwalony za granicą za swoją otwartość wobec Ukraińców

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI