13.7 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Na placu Solnym rozegrają się mistrzostwa w piłce nożnej osób bezdomnych

WARTO PRZECZYTAĆ

Wrocław Cup to międzynarodowy turniej piłki ulicznej, w którym udział biorą osoby bezdomne. Na placu Solnym trwa teraz budowa boiska dla zawodników. Mistrzostwa będą trwać od 15 do 17 lipca.

Budowa boiska na pl. Solnym. Fot. Tomasz Hołod

Na Tarczyński Arena Wrocław rozlosowano grupy, które powalczą ze sobą podczas turnieju. Do walki o zwycięstwo stanie 16 drużyn męskich i cztery kobiece z całego świata. Poprzednie edycje nie mogły odbyć się ze względu na pandemię. W tym roku odwołano także światowe mistrzostwa Homeless World Cup. Z tego względu wrocławska impreza jest najważniejszym wydarzeniem w tej kategorii.

Plac Solny zamienia się w boisko piłkarskie

Od wtorku trwa budowa boiska na tegoroczne mistrzostwa w piłce nożnej osób bezdomnych. Rozgrywki piłki ulicznej w pewnym stopniu różnią się od tradycyjnej gry, na co wskazywał Maciej Gudra, organizator Wrocław CUP.

Specjalnie na potrzeby turnieju wybudujemy boisko o wymiarze 16 x 22 m. Powstaną podesty ze sztuczną trawą, wokół nich będą trybuny. Gra się dwa razy po 7 minut. Kolejną różnicą są bramki i liczba zawodników. Ich wysokość to 1,20 m, a szerokość 4 m, drużyny składają się z trzech zawodników w polu i jednego bramkarza, zmiany natomiast są jak w hokeju – informował Maciej Gudra, organizator Wrocław CUP.

Terapeutyczna rola zawodów

Sport może pełnić terapeutyczną rolę dla każdego, komu w życiu codziennym towarzyszą różnego rodzaju problemy. Dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności stanowi jednak szczególną wartość. Udział w zawodach sportowych pomaga im w pokonywaniu nałogów, a także pozwala stanąć na nogi po przykrych wydarzeniach z przeszłości.

Są to ludzie, którzy mają proces terapeutyczny za sobą. Jest to swego rodzaju nagroda, ponieważ to zawsze zaszczyt zagrać w reprezentacji Polski z orzełkiem na piersi. Ważne jest jednak, aby wykonana została praca terapeutyczna- wyjaśniał Maciej Gudra.

Zobacz również:  Trasa tramwajowa przez Popowice już prawie gotowa. Jak wygląda postęp prac?

Zawodnicy z całego świata

O tegoroczny Puchar zawalczą drużyny zarówno żeńskie jak i męskie. Na Placu Solnym zostaną rozegrane równolegle dwa turnieje. W żeńskich rozgrywkach będą brać udział zespoły z Austrii, Węgier, Polski oraz dwie drużyny lokalne. W kategorii mężczyzn zobaczymy reprezentacje z Danii, Belgii, Niemiec, Czech, Węgier, Bułgarii, Kirgistanu, Litwy, Austrii oraz dwie reprezentacje Polski tj. Brat Albert i Hostel Częstochowa. W turnieju weźmie udział także drużyna Przyjaciół oraz skład reprezentantów Uchodźców z Ukrainy.

Bardzo się cieszymy, że udało nam się stworzyć drużynę gości z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. W pierwszej edycji, w 2009 roku, to właśnie Ukraina wygrała Wrocław CUP, a następnie zdobyła mistrzostwo świata. Tegorocznym zawodnikom życzę, żeby ich historia była podobna, ale przede wszystkim, żeby mogli jak najszybciej wrócić do domu – mówił Maciej Gudra.

Terminarz rozgrywek w fazie grupowej został przedstawiony przez Stowarzyszenie Reprezentacji Polski Bezdomnych. Pierwszy mecz odbędzie się na placu Solnym o 13:00 pomiędzy Hostelem Częstochowa, a Danią.

Pełny harmonogram dostępny na stronie: https://www.facebook.com/Reprezentacjapnu

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI