10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Na Rynku wybrzmiał hymn Wielkiej Brytanii. Wrocław upamiętnił Elżbietę II

WARTO PRZECZYTAĆ

Dziś o godzinie 12:00 na Rynku wrocławianie mogli usłyszeć hymn Wielkiej Brytanii, a na telebimie ujrzeć fotografię Elżbiety II. W ten sposób miasto chciało upamiętnić zmarłą brytyjską królową.

Koniec pewnego rozdziału

Wiadomość o śmierci Elżbiety II skomentował prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

– Z pewnością zamknął się pewien ważny rozdział w historii świata. Królowa Elżbieta II pozostanie na zawsze symbolem brytyjskiej korony i monarchii, o którą z taką pieczołowitością dbała. Wrocław łączy się w tej smutnej chwili z naszymi przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii – powiedział.

Piękny gest Wrocławia

Elżbieta II Windsor była najdłużej rządzącą głową państwa na świecie. Zmarła 8 września w wieku 96 lat. Wrocław upamiętnił ją w piątek, 9 września wyświetlając an Rynku jej fotografię oraz grając hymn Wielkiej Brytanii.

Śmierć królowej Elżbiety II pogrążyła Wielką Brytanię w żałobie. Panowanie królowej przypadło na czas najważniejszych wydarzeń XX i XXI wieku. Kondolencje dla rodziny królewskiej trafiają z całego świata, również z Polski. Wrocław zdecydował się uczcić pamięć monarchini poprzez odegranie w południe hymnu Wielkiej Brytanii. Ambasador Brytyjska chciałaby podziękować za ten piękny gest i zapewnić, że zostanie on z wdzięcznością przyjęty przez Brytyjczyków. – skomentowała Anna Clunes, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Wrocław jest miastem partnerskim Oxfordu

We Wrocławiu działają brytyjskie firmy, takie jak: Endava, Wirex czy Consult Red, a także filia Uniwersytetu Coventry, który został założony w 1843 r. W stolicy Dolnego Śląska mieszka trzytysięczna mniejszość brytyjska, a od 2018 r. Wrocław jest miastem partnerskim Oxfordu (Anglia).

Z wdzięcznością powitaliśmy inicjatywę Wrocławia. Jest to dobitny znak, że miasta partnerskie oprócz codziennej doskonałej współpracy jednoczą się w trudnej chwili. Jestem przekonana, że cała społeczność brytyjska zamieszkująca nasze miasto partnerskie doceni ten gest solidarności i współczucia. Dzisiaj wszyscy jednoczymy się w bólu po wielkiej stracie. Dziękujemy Wam Polacy, dziękujemy Wam, mieszkańcy Wrocławia. – mówiła Ewa Gluza, przewodnicząca Oxford Polish Association.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI