6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Na tory wkraczają nowe linie tramwajowe! Otwarcie torowiska przez Popowice

WARTO PRZECZYTAĆ

18 i 19 to nowe linie tramwajowe, którymi przejedziemy się już w maju. Związane są z otwarciem czterokilometrowego torowiska przez Popowice, które do użytku zostanie oddane już niedługo. Sprawdź szczegóły jednej z najważniejszych zmian komunikacyjnych tego roku.

Nowe torowisko ma cztery kilometry długości i 9 par przystanków. Nowe linie tramwajowe z numerami 18 i 19 będą zatrzymywać się na przystankach o roboczych nazwach:

  • Wejherowska (Hala Orbita),
  • Port Popowice,
  • Białowieska,
  • Park Popowicki,
  • Wrocław Popowice (17. południk),
  • Długa,
  • Wrocław Szczepin,
  • Michalczyka,
  • Kępa Mieszczańska.

Nowe linie tramwajowe pojadą po zielonym torowisku

Otwarcie torowiska przez Popowice to wielkie ułatwienie dla mieszkańców tej okolicy. Trasa, odizolowana od ruchu samochodowego, liczy cztery kilometry, a aż trzy z nich to zielone torowisko.

To nowa jakość w dostępności do transportu zbiorowego – prawie 15 000 mieszkańców będzie miało dostęp do nowych przystanków w czasie dojścia do 7,5 min. Dzięki dwóm liniom tramwajowym mieszkańcy Popowic w szczycie co 6 minut będą mieli komfortowy, niezawodny i neutralny dla środowiska środek transportu, który pojedzie po w dużej części po zielonym torowisku — wskazuje Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Nowe linie to także łatwiejszy dojazd na zachód miasta z centrum i śródmieścia — więc poprawia się sytuacja kolejnych tysięcy wrocławian chcących dostać się np. do Hali Orbita czy basen na Wejherowskiej albo w przeciwnym kierunku do ZOO lub Hali Stulecia.

Zyskujemy szybsze i niezawodne połączenie tramwajowe dużych osiedli Kozanowa i Popowic z placem Grunwaldzkim i przez centrum miasta z Dworcem PKP. Poprawi się też wygoda dla pasażerów — przegubowym autobusem może podróżować maksymalnie 150 osób nowoczesnym tramwajem — maksymalnie 250! — wylicza Kozłowska-Święconek.

Tramwaje

Przez Popowice nowym torowiskiem pojadą dwie linie tramwajowe.

Pierwsza to linia tramwajowa 19 łącząca Kozanów z placem Grunwaldzkim i dalej z Halą Stulecia. Linia ta pojedzie tą samą trasą co obecny autobus C, a nawet jeszcze dalej. Jej zaletą będzie to, że zapewni bezpośrednie i niezawodne połączenie Kozanowa z placem Grunwaldzkim. Tramwaj na trasie o długości 11,5 km stawać będzie na 24 parach przystanków — tłumaczy dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobliności.

Zobacz również:  Biurowiec Infinity jest już na ukończeniu. Kiedy otwarcie?

Dziś autobusy linii C jeżdżą co 15 minut – tramwaje pojadą co 12. Czas przejazdu autobusów w korkach wydłużał się na trasie z Koznaowa na Grunwaldzki nawet o 18 minut. Tramwaj ma w 100% wydzielone torowisko.

Druga linia w części przebiegu pokrywa się z istniejącą na razie linią 32, która z Kozanowa, zamiast jechać ulicą Legnicką, pojedzie ulicą Popowicką i dalej przez nowo otwarte mosty Pomorskie do centrum miasta, przez Dworzec Główny i dalej na Gaj. Przy okazji — dla uporządkowania numeracji naszych wrocławskich linii, wraz ze zmianą trasy 32, zmienimy jej numer na 18. — wyjaśnia Kozłowska-Święconek.

To dłuższa trasa, o długości 13,5 km, zatrzymująca się na 34 parach przystanków.

Autobusy

Uruchomienie nowej trasy tramwajowej to również kilka zmian w komunikacji autobusowej, głównie w rejonie Kozanowa i Popowic. Linie autobusowe zostały tak zmienione, by m.in. skutecznie dowoziły pasażerów do tramwajów.

Osiedle Kozanów, czyli ciąg ulic Kozanowskiej i Dokerskiej zostanie wzbogacony o autobusy linii 102 i 103, które będą zapewniały dojazd do komunikacji tramwajowej w ciągu ulicy Pilczyckiej i Legnickiej. Autobusy linii 103 zostaną skrócone do węzła przesiadkowego “Kwiska”, aby nie powielać linii tramwajowych — opisuje Adam Więcek z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Linia 104 zostanie połączona z linią 140 tworząc nowe połączenie Maślic i Kozanowa z Osobowicami przez węzeł “Kwiska”. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mieszkańcy Maślic i Osobowic będą mogli dojechać do linii tramwajowych kursujących ulicą Popowicką oraz ulicą Legnicką.

Z uwagi na to, że Popowicka uzyska połączenie tramwajowe z Dworcem PKP, to autobusy linii 122 będą kursowały ulicą Legnicką i Zachodnią zamiast ulicą Popowicką. Linie 101, 126, 127 i 128 pozostaną bez zmian i będą kursowały obecnymi trasami przejazdu — dodaje Więcek.

Tramwaje nowymi trasami pojadą w maju 2023 roku. Uruchomienie tego połączenia wiąże się z koniecznym do przeprowadzenia remontem torowiska na Legnickiej, który to remont nie zacznie się, zanim nie ruszą tramwaje przez Popowice. W dniach 14-16 lutego zaplanowano spotkania informacyjne z aż piętnastoma Radami Osiedla. Ta liczba spotkań i liczba interesariuszy pokazuje, że nowe torowisko, nowe linie tramwajowe i autobusowe zmienią sytuację pośrednio co trzeciego mieszkańca Wrocławia.

Zobacz również:  Ząbkowice Śląskie: Skorzystaj z oferty pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej, posiadającego certyfikat FIFA QUALITY PRO

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI