-3.8 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Startuje konkurs na najbardziej mobilnie-aktywną szkołę we Wrocławiu

WARTO PRZECZYTAĆ

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wystartował pilotażowy konkurs „Najbardziej mobilnie-aktywna szkoła we Wrocławiu”. Akcja ma na celu zachęcić wrocławskich uczniów do codziennego korzystania z rowerów czy hulajnóg. Mogą przy tym wygrać atrakcyjne nagrody. Konkurs będzie trwał przez cały rok szkolny, poznaj jego szczegóły.

Program „Młodzi – Aktywnie zMOBILizowaNI” zakłada kompleksową edukację w zakresie aktywnej mobilności. To w ramach tego programu organizowany jest konkurs dla szkół. By zostać najbardziej mobilnie-aktywną szkołą we Wrocławiu, szkoły muszą uzbierać maksymalnie sto punktów w siedmiu działaniach.

To ważne, by edukować najmłodszych wrocławian i promować przemieszczanie się rowerem, na hulajnodze czy pieszo. Chodzi o to, by zmieniać przyzwyczajenia transportowe uczniów, by korzystali z ekologicznych i zdrowych form transportu. Kluczowa w programie jest również edukacja z zakresu bezpieczeństwa w drodze do szkoły – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Karta rowerowa w holenderskim stylu

Najważniejszym działaniem będzie realizacja przez szkoły kursów na kartę rowerową. Dodatkowe 10 punktów uzyskają te szkoły, które przeprowadzą je w stylu holenderskim.

Takie egzaminy odbywają się na ulicy, a nie wyłącznie na szkolnym boisku. Pierwszy tego typu egzamin miał miejsce w czerwcu, w Szkole Podstawowej nr 68. Dzięki temu najmłodsi podnoszą swoje umiejętności w praktyce i uczą się odpowiedzialności – mówi Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności UM.

Rowerowy Maj Dogrywka

Bardzo ważny będzie również udział szkoły w kampanii „Rowerowy Maj” oraz rozpoczynającej się 5 września akcji „Rowerowy Maj DOGRYWKA”. Nauczyciele i wychowawcy placówek, które przystąpią do akcji, codziennie będą odnotowywać, ile osób z klasy lub grupy w danym dniu dojechało na zajęcia w aktywny sposób. Szkoły, które osiągną najlepszy wynik, otrzymają grupowe vouchery na projekcje filmowe w kinie Nowe Horyzonty.

Udział w wiosennej edycji tego wydarzenia, jak i w projektach „Szkolna Ulica” oraz „Aktywnie do szkoły”, będzie wliczony w punktowane działania.

Zobacz również:  Gmina Czernica dołącza do wrocławskiej Akademii H2O

Nagrody? Wiedza i pieniądze dla szkół

Zwycięzcami programu będą wszystkie dzieci, które wezmą udział w kursach, otrzymają kartę rowerową czy na stałe przesiądą się na jednoślad. Przygotowano również nagrody pieniężne dla najlepszych szkół. Dla pierwszych trzech placówek nagrody w wysokości kolejno: 12, 8 i 6 tysięcy złotych. Najlepsza z nich zyska na rok miano „Najbardziej mobilnie-aktywnej szkoły we Wrocławiu”. Na nagrody może również liczyć 10 najbardziej zaangażowanych koordynatorów.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI