Ładowanie

Wrocławskie kąpieliska regularnie poddawane są badaniom przeprowadzanym przez specjalistów z Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Najczystsze wrocławskie kąpieliska. Tu relaks łączy się z bezpieczeństwem

28 czerwca, 2023

Wrocławskie kąpieliska regularnie poddawane są badaniom przeprowadzanym przez specjalistów z Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Kąpielisko Glinianki może pochwalić się doskonałą jakością wody. Fot. Facebook Glinianki Wrocław Kąpielisko i WakePark

Najpopularniejsze wrocławskie kąpieliska regularnie poddawane są badaniom przeprowadzanym przez specjalistów z Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Które z nich są najczystsze?

Kąpieliska we Wrocławiu stanowią doskonałą opcję dla tych, którzy szukają orzeźwienia i wypoczynku w gorące letnie dni. Dzięki regularnym badaniom wody przeprowadzanym przez specjalistów, mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się czystymi i bezpiecznymi kąpieliskami, które zapewniają nie tylko relaks, ale także zdrowie. Które wrocławskie kąpieliska otrzymały najwyższe oceny w jakości wody?

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Te wrocławskie kąpieliska mają doskonałą wodę

Podczas sezonu letniego jakość wody na najpopularniejszych kąpieliskach jest monitorowana kilkukrotnie. Przykładowo — próbki wody z kąpieliska Glinianki, jednego z najchętniej odwiedzanych miejsc do kąpieli, zostały poddane badaniom tuż przed rozpoczęciem sezonu. Bez pozytywnego wyniku takiego badania, nie zostaje wydane zezwolenie na udostępnienie kąpieliska. Później, w trakcie sezonu, także przeprowadzane są badania.

Woda z kąpieliska Glinianki opisywana jest jako doskonała — to najwyższa nota w klasyfikacji. Woda może zostać oceniona także jako dobra, jeśli ilość bakterii nie przekracza norm zagrażających zdrowiu i życiu, dostateczna lub niedostateczna.

Wraz z Gliniankami, na mapie Generalnego Inspektoratu Sanitarnego znajdują się również inne miejsca, które są opisane jako doskonałe kąpieliska. Morskie Oko i Błękitna Laguna w Siechnicach to kolejne naturalne, strzeżone kąpieliska, które cieszą się najwyższą oceną w klasyfikacji jakości wody. Oznacza to, że woda na tych kąpieliskach jest bezpieczna i odpowiednia do pływania.

Sanepid stale sprawdza stan wody

Badania przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Sanitarną skupiają się przede wszystkim na ocenie obecności groźnych bakterii w wodzie kąpieliskowej. Szczególną uwagę zwraca się na stężenie bakterii takich jak Escherichia coli, które mogą być przyczyną zatrucia pokarmowego, oraz Enterokoków, które mogą powodować różne infekcje, w tym zapalenie pęcherza moczowego i dróg rodnych.

Dodatkowo Państwowa Inspekcja Sanitarna kontroluje również obecność sinic, fitoplanktonu morskiego oraz materiałów smolistych i innych tworzyw w wodzie kąpieliskowej. To wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort osobom korzystającym z tych miejsc.

Tagi