7.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak uczcić go we Wrocławiu?

WARTO PRZECZYTAĆ

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. We Wrocławiu cykl wydarzeń, które związane są z jego obchodami rozpoczęła uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego, znajdującego się na cmentarzu Osobowickim. 1 marca to także czas na spotkania i debaty, które poświęcone są żołnierzom niezłomnym.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Bezimienne groby Żołnierzy Wyklętych

Uroczystość, która odbywa się pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-1956 organizowana jest co roku przez wrocławski oddział IPN. Wydarzenie ma wyjątkowy charakter, jest momentem zadumy. Na nekropolii w bezimiennych grobach grzebano żołnierzy organizacji antykomunistycznych i niepodległościowych, którzy mordowani byli w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej.

W Centrum Historii Zajezdnia spotkamy syna Żołnierza Wyklętego

Jedną z ofiar komunistów był ppłk. Ludwik Marszałek ps. “Zbroja”. W momencie zakończenia wojny przyjechał do Wrocławia, by objąć funkcję kierownika Okręgu Wrocławskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Został aresztowany przez UB w grudniu 1947 roku. Komunistyczny sąd skazał go na śmierć, a w listopadzie 1948 roku “Zbroja” został rozstrzelany we wrocławskim więzieniu przy ul. Kleczkowskiej.

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza na otwarte spotkanie z Krzysztofem Marszałkiem, synem ppłk. Ludwika Marszałka. Odbędzie się ono w sali kinowej Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu, o godzinie 18:00.

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza na otwarte spotkanie z Krzysztofem Marszałkiem, synem ppłk. Ludwika Marszałka. Odbędzie się ono w sali kinowej Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu, o godzinie 18:00.
Fot. FB Centrum Historii Zajezdnia

Premiera filmu dokumentalnego Fakir

Na 1 marca została także zaplanowana wrocławska premiera filmu dokumentalnego – “Fakir” – W imieniu Rrzeczypospolitej w reżyserii Tomasza Bożerockiego. Miała miejsce o godzinie 10:00 w Przystanku Historia im. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu.

Kim był Fakir? Po zajęciu Wileńszczyzny przez Sowietów Sergiusz Kościałkowski nie złożył broni. Jesienią 1944 roku utworzył oddział partyzancki Armii Krajowej. Pod ps. „Kapitan Grób” prowadził potyczki z patrolami sowieckimi, organizował zasadzki leśne. 4 lutego 1945 roku przebywając w Raubiszkach oddział żołnierzy został zaskoczony przez sowiecki zwiad wojskowy. Sowieci, którzy patrolując teren wjechali w sam środek wsi, również nie spodziewali się tak licznego polskiego oddziału. Po ponad godzinnej walce dowódca został ciężko ranny. Podkomendni wywieźli go na saniach, jednak zmarł w drodze na rękach sanitariuszki Wandy Cejko. Ciało zostało pogrzebane nad Jeziorem Dubińskim na wzgórzu koło leśniczówki Błużniany, następnie ekshumowane przez ojca na Rossę. Spoczął obok swojej sanitariuszki Czesławy Wyrwas „Kotki”. Zginął w dniu, w którym tzw. „Wielka Trójka” w sowieckiej Jałcie określiła swoje strefy wpływów.

Zobacz również:  Wrocławski Smaczny Weekend — rozpoczyna się sezon na Food Trucki

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Święto ustanowiono w rocznicę śmierci siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Mowa tutaj o Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce, na których 1 marca 1951 roku wykonano w więzieniu mokotowskim w Warszawie wyrok śmierci. Nie jest to ustawowo dzień wolny od pracy.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI