Główne cele projektu NEEST to ograniczenie zużycia energii i poprawa komfortu życia mieszkańców. Powstaje model 3D zabudowy na obszarze między ul. Traugutta a Kościuszki.
NEEST jest unijnym projektem badawczym, dzięki któremu powstaną modele transformacji energetycznych budynków. Program skupi się na kamienicach, blokach z tzw. “wielkiej płyty” oraz szkołach. Do projektu poza Wrocławiem dołącza Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
– Obecnie skanujemy laserowo budynki na części Przedmieścia Oławskiego tak, by otrzymać ich wirtualne modele. Dzięki temu, z pomocą nowych technologii, możemy testować na nich propozycje rozwiązań. Pomogą one w ograniczeniu zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej. Zwiększając efektywność energetyczną budynków, mieszkańcy płaciliby niższe rachunki – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
Jakie korzyści przyniesie NEEST?
– baza wiedzy i narzędzi do zarządzania redukcją emisji;
– techniczne i organizacyjne rozwiązania modernizacji budynków;
– schematy rewitalizacji przestrzeni między budynkami;
– wzorcowe przykłady zaangażowania społeczności lokalnej;
– modele finansowania;
– rekomendacje polityczne na poziomie regionalnym i krajowym.
– Warto podkreślić, że w ramach projektu miasto nie otrzymało finansowania na działania inwestycyjne. Właściciele budynków lub zarządcy będą jednak mogli w przyszłości ubiegać się o wsparcie, również finansowe, w programach inwestycyjnych, wykorzystując wnioski wypracowane w projekcie NEEST – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska.
Mieszkańcy mają głos
Projekt przewiduje stworzenie ankiet dla mieszkańców, których pomysły będą miały realny wpływ na jego realizację.
Kwartał na Przedmieściu Oławskim między ulicami: Traugutta, Prądzyńskiego, Kościuszki, Komuny Paryskiej i Więckowskiego został wybrany do pilotażu ze względu na zróżnicowany teren. Obok wiekowych kamienic znajdują się nowoczesne budynki mieszkalne oraz infrastruktura publiczna. Warto dodać, że metoda pomiaru nie jest w żaden sposób inwazyjna.
Partnerami projektu NEEST– NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories są polskie miasta – Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa i Wrocław oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Projekt NEEST jest realizowany w ramach Misji 100 Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast do 2030 roku. Potrwa do maja 2025 roku. Jest on w pełni finansowany w ramach programu ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020, za pośrednictwem NetZeroCities w ramach umowy o dotację nr 101036519. Budżet przeznaczony na realizację projektu wynosi ok. 1,5 mln euro.
Zobacz też: Nowy kierunek na Politechnice Wrocławskiej. Studiuj neutralność klimatyczną!