We wtorek, 9 kwietnia przedstawiciele władz Wrocławia spotkali się z właścicielami neonów przy ul. Ruskiej, aby porozmawiać o dalszej współpracy. Miasto jest gotowe do podpisania umowy najmu na 10 lat. Radni na najbliższej sesji będą głosowali uchwałę w tej sprawie.
Wrocławskie neony – barwna wizytówka miasta przy ul. Ruskiej pozostaną na swoim miejscu przez następne 10 lat. W ciągu ostatnich tygodni Miasto Wrocław i fundacja Neon Side Wrocław prowadziły intensywne rozmowy w sprawie warunków użytkowania neonów. Wczoraj z właścicielami Fundacji spotkał się wiceprezydent Jakub Mazur, a następnie prezydent Jacek Sutryk. Podczas negocjacji ustalono najważniejsze elementy porozumienia.
O przyszłości neonów zdecydują radni
Obecnie obowiązująca umowa została zawarta prawie dziesięć lat temu. Nowa umowa będzie na taki sam okres. Miasto będzie ponosić koszty napraw, modernizacji i energii, zużywanej do podświetlania napisów.
– To będzie dobra umowa, zabezpieczająca interesy obu stron. Powiedziałbym, że zostały do dopracowania przecinki i kropki. Będziemy rozwijać to miejsce w dobrym, wrocławskim duchu. Być może pojawią się w tym wnętrzu podwórzowym także kolejne neony – mówi wiceprezydent Jakub Mazur.
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej (18 kwietnia) odbędzie się głosowanie nad uchwałą w sprawie wrocławskich neonów. Zgodę na finansowanie projektu muszą bowiem wydać radni.
Neony zostają we Wrocławiu
Jeszcze przed wtorkowym spotkaniem z przedstawicielami miasta, właściciel neonów za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że neony w najbliższy czwartek zostaną zdemontowane. Na szczęście w wyniku wypracowanego porozumienia, odstąpił od planowanych zamiarów.
– Dzisiaj odbyliśmy spotkania z Panem Wiceprezydentem Jakubem Mazurem i Panem Prezydentem Jackiem Sutrykiem. Odnosimy wrażenie, że udało nam się wypracować kształt umowy, która będzie satysfakcjonować każdą ze stron. W tej chwili oczekujemy jedynie na przesłanie ostatecznej wersji umowy uwzględniającej uwagi zgłoszone w czasie tych rozmów zarówno przez Gminę Wrocław, jak i przez nas, a następnie przeprowadzenie właściwej procedury dla zawarcia umowy. Informujemy również, że w związku z deklaracją Gminy Wrocław, że nie będzie zgłaszać względem nas żadnych roszczeń związanych z faktem, że neony nie zostały zdemontowane w przewidzianym umową 30-dniowym terminie, podjęliśmy decyzję o zaniechaniu przeprowadzenia prac demontażowych, które zaplanowaliśmy na najbliższy czwartek. Mamy nadzieję, że nie będziemy już musieli przekazywać Wam żadnych negatywnych informacji związanych z funkcjonowaniem galerii neonów i że będzie ona cieszyć nas wszystkich przez lata – czytamy na stronie wrocławskich neonów.
– Wiszą one na terenach miejskich. Zapowiedź ich zdjęcia wynikała z obawy, że właściciele neonów mogliby zostać obciążeni kosztami korzystania ze ścian niebędących ich własnością. Nie mamy takich zamiarów. Podpisaliśmy deklarację, że do momentu podpisania tej właściwej, dziesięcioletniej umowy, nie ma mowy o obciążaniu kosztami. Wiemy, że jest niecierpliwość mieszkańców, żeby doprowadzić tę sprawę do końca, ale odbyliśmy naprawdę dobre i konstruktywne rozmowy – dodaje wiceprezydent Mazur.
Galeria Neonów – kultowe miejsce na mapie Wrocławia
Miasto docenia rolę promocyjną, jaką odgrywają neony przy Ruskiej. Tylko od 2017 roku zainwestowało w ich ekspozycję i bieżące naprawy ponad 500 tys. zł. Ten obszar to jednak coś więcej, niż „tylko” neony. W kamienicach w tym podwórku prowadzona jest działalność społeczna i kulturalna. To komplementarna przestrzeń. Wrocław wydał na remonty na tym obszarze kilka milionów złotych.
– Doceniamy też wkład pracy i serca właściciela neonów, który uratował je od zapomnienia i zniszczenia – dodaje Jakub Mazur.