7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Były prezydent ZSRR zmarł w wieku 91 lat

WARTO PRZECZYTAĆ

Michaił Gorbaczow zmarł wieczorem 30 sierpnia po długiej i poważnej chorobie. Był ostatnim przywódcą ZSRR oraz jedynym prezydentem tego kraju. W 2012 roku miał przyjechać do Wrocławia na Wrocław Global Forum.

Komunikat o śmierci Michaiła Gorbaczowa przekazała agencja Interfax za pośrednictwem Rosyjskiego Centralnego Szpitala Klinicznego. Polityk chorował na cukrzycę. Zdiagnozowano u niego też problemy z nerkami. W lipcu trafił do szpitala, gdzie przechodził dializy.

Kim był Michaił Gorbaczow?

Michaił Gorbaczow był Sekretarzem Generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w latach 1985–1991, pierwszym i jedynym prezydentem ZSSR (1990–1991) oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 1990 roku. Zainicjował politykę pierestrojki (przebudowy), głasnosti (jawności) i uskorjenia (przyspieszenia). Celem reform było wsparcie demokratyzacji, modernizacja gospodarki i zniesienie cenzury państwowej w Związku Radzieckim. Odegrał kluczową rolę w zakończeniu zimnej wojny. Jego działania w tym okresie stały się dla wielu Rosjan okazaniem słabości wobec Zachodu. Mimo licznych odznaczeń postać Gorbaczowa była niejednoznacznie odbierana na arenie politycznej. W ostatnich latach polityk popierał Władimira Putina i uważał, że społeczność międzynarodowa powinna uznać Krym za część Rosji.

Polityk miał odwiedzić Wrocław

W 2012 roku Michaił Gorbaczow miał wziąć udział we wrocławskim wydarzeniu poświęconym budowaniu relacji międzynarodowych. Podczas Wrocław Global Forum planowano wręczenie mu nagrody wolności. Polityk nie mógł jednak pojawić się na uroczystości.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI