3.4 C
Wrocław
środa, 7 grudnia, 2022

Niezwykłe znalezisko w Lewinie Kłodzkim. Wykopano broń sprzed tysiąca lat!

WARTO PRZECZYTAĆ

Dolnośląskie ziemie skrywają w sobie mnóstwo historycznych artefaktów. Przez nasz region przebiegał jeden z największych szlaków handlowych Europy i toczyły się ważne, legendarne bitwy. Ślady bogatej historii Dolnego Śląska wciąż wypływają na światło dzienne, a kolejny z nich ujawniono ostatnio w Lewinie Kłodzkim. 

Miecz sprzed tysiąca lat / fot..facebook.com/uglewinklodzki

Na terenie gminy Lewin Kłodzki wykopano niezwykły przedmiot. To tysiącletni, niemal metrowy miecz, który spoczywał na głębokości około 30 cm pod ziemią. Odkrycia dokonała grupa poszukiwaczy – Karol Orman, Konrad Oczkowski i Beniamin Stawicki, która na mocy stosownych pozwoleń prowadziła badania w okolicy Kłodzka. 

Grupa badaczy / fot..facebook.com/uglewinklodzki

Niezwykłe odkrycie

Wielkie gratulacje panowie za wytrwałość i determinację! – napisała na Facebooku wójt gminy Lewin Kłodzki, Joanna Klimek – Szymanowicz – Miecz jest bezcenny, miał wartość jednej lub nawet kilku wiosek – zaznacza wójt. 

Skąd taka broń pojawiła się na ziemi kłodzkiej?  

Wykopany miecz spędził w ziemi około tysiąc lat. Badacze zakładają, że miecz należał do rycerza z dynastii Piastów, której żołnierze walczyli w tych okolicach z Czechami. Druga hipoteza zakłada, że znalezisko pochodzi z warowni, która mogła znajdować się kiedyś w pobliżu. 

Tego typu miecz w swoich czasach był niemal bezcenny. Jego wartość równa była cenie kilku średniowiecznych wiosek. Broń była także symbolem statusu społecznego i władzy. Ustalenie szczegółowych losów miecza może być niestety niemożliwe, ale badania nad znaleziskiem już się rozpoczęły. 

Co stanie się z mieczem? 

Broń została poddana analizie historycznej, a także badaniu tomografem komputerowym.  Dzięki temu archeolodzy będą w stanie ustalić dokładne pochodzenie miecza i być może założyć, jak znalazł się w okolicy Lewina Kłodzkiego. Jeśli badaczom uda się odczytać inskrypcję ostrza, dowiemy się w jakiej kuźni miecz został wykuty. Na tym etapie nie są znane plany wystawienia znaleziska na ekspozycję. 

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3